NIECZYNNY NUMER STACJONARNY DO WTZ

Informujemy, że numer stacjonarny do WTZ Rydzyna jest nieczynny.
Jesteśmy dostępni pod numerem: 785-911-993.Za utrudnienia przepraszamy

TŁUSTY CZWARTEK

Wypieki przygotowane przez pracownię gospodarstwa domowego.
Wszystkim bardzo smakowało.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Jak co roku w okresie karnawału w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie odbyła się zabawa karnawałowa - Wielki Bal Przebierańców.
Uczestnikami imprezy byli wychowankowie Internatu oraz podopieczni WTZ Rydzyna.
Wszyscy, którzy brali udział w konkursie na najpiękniejsze przebranie karnawałowe otrzymali nagrody ufundowane przez Panie z leszczyńskiego Lions Club.
Do tańca przygrywał DJ Dudka.
Dobry nastrój udzielał się wszystkim. Kolorowe serpentyny, konkursy i śmieszne zabawy na długo pozostaną w naszej pamięci.

URODZINY JACKA

Ale ten czas szybko płynie... Jacek obchodził dziś swoje 37 urodziny.

GŁOS WTZ

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie świąteczne.Zapraszamy do lektury dział GŁOS.

WIGILIA NA WTZ

Jest taki dzień, w którym czujemy szczególną więź i bliskość.Łamiemy się wtedy opłatkiem i składamy sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia.
Na Wigilii swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Maciej Wiśniewski Wicestarosta Powiatu Leszczyńskiego,Pan Stefan Szmania Prezes Stowarzyszenia "Pro-Activ", Pan Kornel Malcherek Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna oraz Pan Mateusz Juśkiewicz Kierownik PCPR w Lesznie.
Zwieńczeniem naszego spotkania był poczęstunek, na którym nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych.
Na wszystkich podopiecznych czekały prezenty, które wcześniej na saniach przywiózł Gwiazdor.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

NASTĘPNE PRÓBKI PRACY W PCPR

Kolejnymi osobami, które odbywały indywidualny trening zawodowy w PCPR były Magda i Natalia. Podobnie jak poprzednio, głównym zadaniem było każdorazowo wyjście na pocztę i nadanie kilkunastu listów. Dodatkowo Magda uczyła się poprawnie wypisywać druk niezbędny do wysłania listu poleconego.
Nową czynnością, której dziewczyny się uczyły, było stemplowanie pustych kopert. Ważne było, żeby każdą pieczątkę przystawić w odpowiednim dla niej miejscu. Po kilku próbach prawidłowe umieszczenie pieczątek nie stanowiło już problemu.
Dziewczyny przeszły także trening komunikacyjny-każda w inny sposób. Magda samodzielnie dotarła do urzędu, po wcześniejszym ustaleniu z trenerem pracy trasy, jaką musi pokonać z domu. Z kolei Natalia wracała do Rydzyny autobusem MZK. Przygotowania do tego obejmowały dokładnie sprawdzenie rozkładu jazdy i zakup biletu.
Podsumowując: próbki pracy w PCPR umożliwiły uczestnikom naukę i opanowanie zupełnie nowych umiejętności. Każdy z nich wykonywał zlecone zadania w miarę swoich indywidualnych możliwości. Współpraca z urzędem przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze.

IMIENINY DARKA

18 grudnia w WTZ Rydzyna Darek obchodził swoje imieniny.Uczestnicy zaśpiewali piękne "sto lat" i złożyli solenizantowi życzenia.

25-LECIE WIELKOPOLSKIEJ RADY KOORDYNACYJNEJ ZWIĄZKU ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Dnia 11 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się kiermasz ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych, wykonanych przez naszych uczestników. Rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem.

X OLIMPIADA BEZ GRANIC - 10.12.2019

X Olimpiada bez granic rozpoczęła się ceremoniałem olimpijskim.Znicz olimpijski niosła Pani Adela Dankowska-pilotka samolotowa i szybowcowa.Organizatorami imprezy byli SKS Jantar i SP nr 4 w Zaborowie, a w roli prowadzącego można było zobaczyć Senatora Wojciecha Ziemniaka.
Udział w olimpiadzie wzięły osoby wywodzące się z różnych środowisk z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną.
Ideą olimpiady była integracja społeczna oraz pokazanie, że nie ma żadnych barier i ograniczeń wiekowych, sprawnościowych i środowiskowych do tego, aby uprawiać sport.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale i dyplomy, a "szczęśliwie wylosowani" upominki i nagrody.

UBIERANIE CHOINKI

Podopieczni WTZ Rydzyna ubierali wspólnie choinkę. Strojeniu świątecznego drzewka towarzyszyła wspólna zabawa przebiegająca w magicznej i świątecznej atmosferze.
Kiedy zgasły światła, nadszedł czas na iluminację udekorowanego drzewka.Wszyscy byli zachwyceni.

ZAPRASZAMY NA KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dnia 28 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla podopiecznych WTZ Rydzyna.
Wszyscy świetnie się bawili i brali udział w konkursach i wróżbach andrzejkowych.

PRÓBKI PRACY W PCPR W LESZNIE

Od października kontynuujemy indywidualne treningi zawodowe w miejscu pracy. Tym razem próbki pracy odbywają się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie.
Każdorazowo jeden z przygotowanych do tego uczestników wspólnie z trenerem pracy spędza tam kilka godzin. Wykonuje przygotowane dla nas zadania, rozwijając już nabyte umiejętności i jednocześnie uczy się nowych.
Relacja Michała z próbek pracy :
W piątek zamiast do WTZ pojechałem do Leszna, do PCPRu. Razem z p. Magdą zacząłem tam próbki pracy.
Pierwszym zadaniem było wyjście na pocztę z listami. Musiałem omówić trasę na Pocztę Główną: z Pl. Kościuszki przez Rynek i deptak. Do okienka była kolejka i musiałem czekać. Wracaliśmy inną drogą.
Później przekładałem dokumenty z segregatora, przewlekałem przez nie sznurek i na koniec związywałem. Teraz będą one przekazane do archiwizacji. Z tym poradziłem sobie dobrze.
Potem kserowałem wnioski z dwóch stron. Musiałem uważać, żeby kartki były dobrze włożone do ksera. Spinałem je później spinaczami w komplety. To było trudniejsze niż zszywanie. W PCPR miałem inne zadania niż w PUP, ale też mi się one podobały.

XV PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W KOŚCIANIE

Dnia 29 października wzięliśmy udział w Przeglądzie Artystycznym Osób Niepełnosprawnych.Organizatorami imprezy byli Stowarzyszenie "Jesteśmy Wśród Was" oraz Ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Nasze warsztaty dzielnie reprezentowali: Konrad, Honorata, Magda, Ewa i Ania.
Bardzo serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas oraz wspaniałe nagrody.

70-LECIE SOSW W RYDZYNIE

W dniu 25 października uczestniczyliśmy w obchodach 70-lecia powstania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie. Uroczystość odbyła się w Sali Balowej w Rydzyńskim Zamku.
WTZ-ty współpracują z Ośrodkiem od 1999r. Nasi podopieczni-kiedyś wychowankowie internatu i uczniowie SOSW to m.in. Honorata, Dawid, Ewa, Daria, Jacek, Tobiasz, Milena, Dorota, Krzysztof.
Pan Kierownik WTZ w przemówieniu przypomniał, że absolwenci Szkoły, którzy będą chcieli uczęszczać do WTZ, będą przyjmowani w pierwszej kolejności.
Pani Dyrektor bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę.

XVIII MIĘDZYNARODOWA PARAOLIMPIADA W PŁYWANIU

Dnia 24 października wzięliśmy udział w XVIII Międzynarodowej Paraolimpiadzie w Pływaniu, która odbyła się na pływalni miejskiej przy SP nr 7 w Lesznie. Celem paraolimpiady była popularyzacja pływania oraz integracja społeczna.
Naszą placówkę reprezentowali: Jakub i Paweł. Rywalizację podejmowali w kategorii open stylem dowolnym 25m. Duża motywacja i zaangażowanie naszych sportowców przełożyły się na zdobycie medali.
Dziękujemy chłopakom za udział i godne reprezentowanie naszych WTZ-tów.

PROJEKT „PIĘCIU ZMYSŁÓW”

Pod koniec października w naszych WTZ-tach realizowany był projekt „Pięciu zmysłów”. Warsztaty prowadziła pani Maja z Poznania- psycholog, aktorka, instruktor teatralny.
Uczestnicy brali udział w zajęciach artystycznych i teatralnych. Odgrywali scenki, grali na instrumentach muzycznych, rozwijali kreatywność i pomysłowość.
Efekty pracy zaprezentowane zostaną na przeglądzie artystycznym, który zostanie zorganizowany przez nasze WTZ-ty w kwietniu przyszłego roku.

KONKURS PLASTYCZNY

17 października odbył się wyjazd do Gostynia na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Spójrz na mnie inaczej” – Muśnięcie skrzydeł anioła.
Honorata B.zajęła 1 miejsce i wygrała walizkę turystyczną.Wielkie brawa za jej pracowitość i pomysłowość.
Organizatorami konkursu byli Stowarzyszenie bez granic oraz ŚDS Gostyń.

WYCIECZKA DO KUDOWY ZDRÓJ

W dniach 14-17 października odbyła się wycieczka do Kudowy Zdrój dla uczestników WTZ Rydzyna.Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy była Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki.W godzinach popołudniowych relaksowaliśmy się w Parku Uzdrowiskowym w Lądku Zdrój.Zakwaterowani byliśmy w Ośrodku "Willa pod Gwiazdami".
Drugiego dnia z samego rana wyjechaliśmy do Zieleńca.Naszym celem było dojście do schroniska Maserakowa Chata.Po południu pojechaliśmy do Dusznik Zdrój, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Papiernictwa.Następnie udaliśmy się do Parku Zdrojowego i na Górę Muflon. (700m.n.p.m.).
Trzeciego dnia mieliśmy okazję zobaczyć Kopalnię Węgla w Nowej Rudzie oraz Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdroju.
W dniu wyjazdu do domu zwiedziliśmy Twierdzę w Kłodzku oraz Sanktuarium Maryjne-Bazylikę Bardo.
Wycieczka była bardzo udana, a przepiękne widoki pozostaną w naszej pamięci na bardzo długo.

IMIENINY NA WTZ

W piątek dnia 4.10 na WTZ swoje imieniny obchodzili Artur i Teresa. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego.

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzisiaj na WTZ obchodziliśmy Dzień Chłopaka.Dziewczyny złożyły życzenia naszym chłopcom i podarowały im drobne upominki.

TURNUS REHABILITACYJNY DŹWIRZYNO

We wrześniu odbył się 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny nad morze dla uczestników WTZ Rydzyna.
Miejscem pobytu był Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy w Dźwirzynie.
Wyjazd miał na celu poprawić sprawność fizyczną,wyrobić zaradność i samodzielność, rozwijać zainteresowania oraz poprawić aktywność umysłową i ruchową naszych podopiecznych.
Uczestnicy mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych oraz siłowni.Odbywały się także wyjazdy na basen.
Wieczorne dyskoteki i grill były okazją do integracji i swobodnych rozmów.
Pogoda w tym roku nie była dla nas łaskawa, ale mimo to bardzo często chodziliśmy na długie spacery brzegiem morza.Wszyscy do domów wrócili zadowoleni i wypoczęci.

IMIENINY PANA PREZESA

2 września na WTZ wyprawiane były imieniny Pana Prezesa Stowarzyszenia "Pro-Activ" Stefana Szmanii.

NIECZYNNY NUMER STACJONARNY DO WTZ

Informujemy, że numer stacjonarny do WTZ Rydzyna jest nieczynny.Jesteśmy dostępni pod numerem: 785-911-993.
Przepraszamy za utrudnienia.

ZMARŁA HANNA SZAMBORSKA

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że dnia 10 sierpnia zmarła nasza serdeczna koleżanka Hanna Szamborska.
Pani Hanna była wieloletnim pracownikiem SOSW oraz WTZ w Rydzynie.
Pogrzeb odbędzie się dnia 16 sierpnia o godz. 14:30 na cmentarzu w Junikowie w Poznaniu.

9.07.- III WOJEWÓDZKI TURNIEJ W BOULE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSRAWNOŚCIĄ

Po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do Krainy Orła Białego w Starym Gostyniu na turniej w Boule.
Nasza 3-osobowa drużyna to: Michał, Remek i Artur. Rywalizacja była bardzo zacięta. Trafiliśmy na silnych przeciwników i ostateczny wynik to 3:4 dla nich.
Dzięki profesjonalnemu treningowi z p. Maciejem Kiepschem mogliśmy wykazać się swoimi nowymi umiejętnościami. Dlatego też nasza rozgrywka trwała najdłużej ze wszystkich przeprowadzonych na torach.
Wygraliśmy za to w towarzyskim meczu z naszymi znajomymi z DPS Pakówka.
Po turnieju zwiedziliśmy Izbę Regionalną, podziwialiśmy drewniane rzeźby oraz mieszkające tam różne zwierzęta.
Wyjazd był bardzo udany.

PRÓBKI PRACY W PUP W LESZNIE - HONORATA

TRENING W BOULE

1 lipca gościliśmy u nas p. Macieja Kiepscha wraz z synem Jędrzejem. Pan Maciej jest sędzią Polskiej Federacji Petanque i w Lesznie aktywnie działa w klubie Petanque Leszczynko.
Przeprowadził z nami profesjonalny trening, dokładnie zapoznaliśmy się z prawidłową techniką wyrzutu kuli.
Widzieliśmy też różnicę pomiędzy różnymi metodami rzutu. Dzięki wskazówkom i szczegółowym zaleceniom p. Macieja mogliśmy poprawić swoje wyniki.
Nasze nowe osiągnięcia były rewelacyjne! Dziękujemy raz jeszcze.

ZDJĘCIA Z PIKNIKU RODZINNEGO

Serdecznie dziękujemy Rodzeństwu oraz Rodzicom, którzy upiekli ciasto na nasz piknik rodzinny, a w szczególności:
-P.Nawrockim
-P Antonowicz
-P.Śliwińskim
-P.Herbik
-P.Musielak
-P.Brzeskot
-P.Sobczak

PROJEKT AKTYWNA ZMIANA

Od 2 lipca na stronie WTZ Rydzyna oraz Stowarzyszenia Pro-Activ utworzona zostanie zakładka na temat projektu "Aktywna Zmiana".Prosimy rodziców i opiekunów prawnych o zapoznanie się z projektem.

PIKNIK RODZINNY

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników WTZ oraz ich rodziny na "Piknik rodzinny", który odbedzie się dnia 4 lipca o godz.16:00 na terenie Specjanlego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie, Pl.Zamkowy 2.

WYCIECZKA DO ZOO I AQUAPARKU

27 czerwca WTZ z Rydzyny zorganizował wycieczkę do Poznania. Główną atrakcją było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego – Nowe ZOO oraz czynny wypoczynek w Aquaparku – Termach Maltańskich.
Uczestnicy, którzy zdecydowali się zwiedzać zoo mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta, poznać ich wygląd i tryb życia. Można było spotkać: słonie, tygrysy, żyrafy, niedźwiedzie, wielbłądy, lemury, flamingi i wiele innych. Skorzystaliśmy z przejażdżki kolejką turystyczną, która podwiozła nas do słoniarni.
W Aquaparku natomiast czekało na nas wiele atrakcji wodnych m.in. różnego rodzaju zjeżdżalnie zewnętrzne i wewnętrzne, rwąca rzeka, sztuczna fala, basen solankowy, jacuzzi, bicze wodne oraz baseny rekreacyjne. Osoby umiejące pływać skorzystały z basenu sportowego o długości 50m.
W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, podopiecznym WTZ dopisywały humory, wzajemnie dzielili się wrażeniami z wycieczki.

PRÓBKI PRACY W PUP W LESZNIE-RELACJA MAGDY

Dnia 31.05. 2019 roku razem z panią Magdą rozpoczęłam próbki pracy, które odbywały się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lesznie.
Zadania jakie miałam do wykonania to :
- kserowanie dokumentów
- prawidłowe segregowanie dokumentów
- spinanie kartek
- zszywanie dokumentów po dwie kartki
O godzinie 10 była przerwa na odpoczynek i zjedzenie śniadania. Czynności , które zostały nam zlecone nie sprawiły mi większego problemu, gdyż miałam duże oparcie w pani Magdzie. Praca , którą miałam do wykonania bardzo mi się podobała. Mam nadzieję , że w niedalekiej przyszłości będę mogła odbyć próbki w kolejnym miejscu pracy.

DZIEŃ ZDROWIA W MIEJSKIEJ GÓRCE

30 maja nasi podopieczni uczestniczyli w pikniku sportowo-integracyjnym w Miejskiej Górce.Impreza została zorganizowana na boisku baseballowym.Jak co roku było dużo atrakcji:konkurencje sportowe i kulinarne oraz pieczone kiełbaski.Mogliśmy także zintegrować się i bliżej poznać z innymi uczestnikami warsztatów.

FESTYN POZYTYWNEJ ENERGII

Dnia 11 czerwca wybrane osoby z WTZ Rydzyna pojechały do zaprzyjaźnionych WTZ-tów w Rakoniewicach na II Festyn Pozytywnej Energii.
Każda placówka przygotowała krótki program artystyczny.Wszyscy szukali cienia i "trochę wody dla ochłody", ponieważ tego dnia było bardzo gorąco.
W podziękowaniu za wystąpienie otrzymaliśmy drobne upominki.

WYJAZDY DO LASU

W maju wznowiliśmy wyjazdy do lasu. Pierwszym miejscem, w którym byliśmy i sprzątaliśmy śmieci był las przy ul.Kiepury w Lesznie-koło Szpitala.

RELACJA MICHAŁA Z INDYWIDUALNEGO TRENINGU ZAWODOWEGO 17 MAJ 2019

W piątek rano przyjechałem naszym czerwonym busem pod PUP w Lesznie. Tam, razem z p. Magdą rozpocząłem moje pierwsze próbki pracy.
Pani Anita, która pracuje w tym urzędzie, przygotowała dla mnie zadania. Najpierw składałem różne dokumenty w jeden zestaw, który na końcu spinałem. Gdy się skończyły 4 rodzaje wniosków, musiałem je dokserować. Robiłem po 500 kopi każdego z nich na przemysłowej kopiarce. Pierwszy raz widziałem taki sprzęt. Najważniejsze było, żeby zrobić na początku matrycę. Ksero „wypluwało” kopie bardzo szybko. Niektóre były dwustronne i bardzo musiałem uważać, żeby dobrze ułożyć kartki. Razem skopiowałem aż 5000 stron dokumentów. Później zszywałem po 2 kartki w jeden komplet.
Bardzo mi się ta praca podobała. Cały czas była ze mną p. Magda, która w razie potrzeby mi pomagała. Ale nie było to często. Cieszę się, że poradziłem sobie z tymi zadaniami!!!

SPŁYW KAJAKOWY W OLEJNICY

22 maja podopieczni naszych WTZ-tów wzięli udział w X Międzynarodowym Konwaliowym Spływie Kajakowym, organizowanym przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym.
Towarzyszyli nam także uczniowie SOSW Rydzyna, uczniowie SP 6 Leszno oraz WTZ Kościan.
Niestety pogoda w tym roku nie dopisała.Z powodu opadów deszczu i silnego wiatru spływ kajakowy nie odbył się.W zamian można było popływać żaglówką,rowerkami wodnymi oraz kajakami, ale tylko w wyznaczonych wcześniej miejscach.Po atrakcjach wodnych w Wigwamie na każdego czekała gorąca herbata.
Odpoczywaliśmy i relaksowaliśmy się przy ognisku.
Na zakończenie każdy z podopiecznych dostał dyplom uczestnictwa w spływie.Do zobaczenia za rok.

POMIAR BMI

Dnia 22 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości i zwiększenie świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie.
Otyłość to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci.
Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością.
Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie. Otyłość jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.
Główną przyczyną narastania tego problemu jest rosnąca popularność fast-foodów i brak aktywności fizycznej. Spożywanie kalorycznych przekąsek, takich jak chipsy i słodycze, fast foodów czy wysokosłodzonych napojów nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wagi. Wysokokaloryczna dieta, przetworzona żywność bogata w tłuszcz (którego nie widzimy), słodycze, którymi lubimy „zajadać” stres i nudę, siedzący tryb życia sprawiają, że liczba osób z nadwagą i otyłością z dnia na dzień rośnie. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej stanowi to poważne zagrożenie dla organizmu.
Otyłość jest przyczyną chorób układu krążenia, niektórych nowotworów, chorób nerek, wątroby i naczyń żylnych oraz zwyrodnienia całego układu kostno-stawowego, nadciśnienie i miażdżyca, dodatkowo u osoby z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru oraz zawału, a także cukrzycy typu II.

W związku z obchodem Europejskiego Dnia Walki z Otyłością pani pielęgniarka przeprowadziła wśród uczestników WTZ pomiar BMI, który informuje nas o tym kiedy jest niedowaga, kiedy nadwaga, a kiedy już otyłość.
Wnioski z badań są niestety smutne. Większość naszych podopiecznych zmaga się z nadwagą i otyłością I stopnia. Znajdują się oni w grupie ryzyka osób, które mogą w niedalekiej przyszłości borykać się z chorobami wyżej wymienionymi.

PRÓBKI PRACY W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY W LESZNIE

Pierwsze próbki pracy odbyły się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lesznie. Według ustalonego wcześniej harmonogramu zostały dla nas przygotowane zadania do wykonania.
Należało do nich:
- obsługa kserokopiarki przemysłowej,
- kserowanie jednostronne,
- kserowanie dwustronne,
- segregacja formularzy,
- zszywanie kompletu wniosków,
- spinanie zestawu dokumentów.
Jako pierwszy z wyznaczonej grupy uczestników WTZ, Konrad stawił się 10 V 2019r. na indywidualnym treningu zawodowym. Obydwoje musieliśmy się nauczyć obsługi profesjonalnej kserokopiarki, która tworzy na początku matryce.
Zgodnie z przekazanymi nam instrukcjami słownymi i pokazem , samodzielnie kserowaliśmy po 100 lub 500 sztuk różnych formularzy. Niektóre z nich wymagały dwustronnego druku – i to było najtrudniejszą częścią treningu. Jednak poradziliśmy z tym sobie bez żadnych problemów!
W udostępnionym na nasze potrzeby pokoju, przygotowane wnioski i dokumenty zszywaliśmy, by później składać w jednolite komplety.
Konrad bardzo dobrze wywiązał się z powierzonych zadań. Nie stanowiły one dla niego trudności i bezbłędnie je wykonywał.
Podsumowując:
Pierwszy indywidualny trening zawodowy osoby z niepełnosprawnością w PUP w Lesznie uważam za bardzo udany!

ROZPOCZĘLIŚMY PRÓBKI PRACY

W ramach aktywizacji zawodowej podjęliśmy współpracę z kilkoma urzędami w Lesznie. Polega ona na przeprowadzaniu indywidualnych treningów zawodowych osób z niepełnosprawnością, w wyznaczonych wydziałach – (tzw. próbki pracy).
Ich zadaniem jest rozwijanie posiadanych już umiejętności zawodowych bądź nauka nowych – w konkretnym miejscu zakładu pracy , pod stałym nadzorem trenera pracy.
Pracodawca wyznacza osobę, która przeprowadza szkolenie stanowiskowe i analizę miejsca pracy – wspólnie dla trenera i uczestnika WTZ. Każdorazowo do określonych czynności zawodowych dopasowana zostaje taka osoba, której umiejętności umożliwiają ich wykonanie. Bądź też jej zasoby pozwolą na naukę.
Przez cały czas trwania próbki pracy – średnio 4 godz. uczestnikowi WTZ towarzyszy trener pracy i wspiera go.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

FILM Z 20-LECIA WTZ

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości 20-lecia WTZ Rydzyna.    Kliknij tutaj

20-LECIE WTZ RYDZYNA

Dnia 4 kwietnia w Rydzyńskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie.
Sala była wypełniona po brzegi.Imprezę prowadził Pan Piotr Patek.
Na wstępie prezes Stowarzyszenia "Pro-Activ" Pan Stefan Szmania przywitał wszystkich przybyłych gości.Następnie kierownik Adam Samol wygłosił przemówienie, w którym ujął m.in. historię powstania naszych WTZ-tów oraz przedstawił cele do zrealizowania na kolejne lata.
W dalszej części wyświetlona została prezentacja zdjęciowo-filmowa oraz mogliśmy obejrzeć występ artystyczny naszych podopiecznych. W części końcowej był czas na podziękowania i refleksje naszych zaproszonych gości.
Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na wspólny bankiet, gdzie można było skosztować m.in. naszego firmowego tortu.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom,którzy byli razem z nami w tak ważnej dla nas chwili i że wspólnie mogliśmy przeżywać i cieszyć się "naszym" jubileuszem 20-lecia.

KOLOROWY POCHÓD NA ZNAK JEDNOŚCI

Tolerancja, jedność, akceptacja, równość – te słowa przewijały się podczas tej imprezy, którą zorganizowano na starówce w ramach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Uczestnicy na znak jedności założyli skarpetki nie do pary i w kolorowym pochodzie udali się na Rynek.
Imprezie przyświecało hasło ,,Nikt nie pozostanie w tyle”.
Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary - to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Nasi podopieczni również brali udział w tym pochodzie, aby pokazać wszystkim, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi.

Zapraszamy także do odwiedzenia naszej strony facebookowej.
Znajdują się tam filmy z pochodu oraz występów na leszczyńskim rynku.

20-LECIE WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ W RYDZYNIE

Dnia 4 kwietnia w Rydzyńskim Ośrodku Kultury odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie.
W programie przewidujemy m.in. występ naszych podopiecznych oraz prezentację zdjęciowo-filmową.
Zachęcamy do przybycia wszystkich zaproszonych gości.

DZIEŃ KOBIET NA WTZ

8 marca na WTZ-tach obchodziliśmy ,,Dzień Kobiet’". Mężczyźni składali wszystkim Paniom życzenia i wręczali prezenty.Sesja zdjęciowa z pięknymi kobietami w roli głownej.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 26 lutego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów Ośrodka oraz podopiecznych WTZ Rydzyna.
Na balu gościły panie z leszczyńskiego Lions Club, które przygotowały nagrody dla wszystkich przebranych uczestników zabawy.
Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce DJ DUDKA.

ZABAWA KARNAWAŁOWA-BAL PRZEBIERAŃCÓW

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ"

GŁOS WTZ

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie świąteczne.Zapraszamy do lektury dział GŁOS.

WIGILIA NA WTZ-TACH

21 grudnia zorganizowane zostało spotkanie wigilijne,na którym nie mogło zabraknąć Podopiecznych WTZ,Kadry,Kierownictwa,Zarządu Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas Pan Grzegorz Rusiecki Wicestarosta Powiatu Leszczyńskiego,Pan Kornel Malcherek Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna oraz Pani Emilia Nowak Dyrektor SOSW w Rydzynie.
Tradycyjnie śpiewaliśmy kolędy,dzieliliśmy sie opłatkiem,składaliśmy sobie życzenia i rozdawaliśmy prezenty przyniesione przez gwiazdora.

IMIENINY DARKA

18 grudnia w WTZ Rydzyna Darek obchodził swoje imieniny.Uczestnicy zaśpiewali piękne "sto lat" i złożyli solenizantowi życzenia.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się kiermasz ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych, wykonanych przez naszych uczestników. Rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem.

UBIERAMY CHOINKĘ

ZABAWA ANDRZEJKOWA

30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla podopiecznych WTZ Rydzyna.Były konkursy, wróżby i oczywiście tańce.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W STAROSTWIE POWIATOWYM

Serdecznie zapraszamy wszystkich na Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się dnia 4 grudnia w godzinach 8:30-14:00 w budynku Starostwa Powiatowego w Lesznie (w holu przy punkcie informacyjnym).
Wystawiane i prezentowane będą prace świąteczne wykonane przez Uczestników WTZ Rydzyna.

OLIMPIADA BEZ GRANIC

Dnia 20 listopada w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Zaborowie odbyła się „IX Olimpiada bez granic". Do tej pory impreza zawsze prowadzona była w hali sportowej Trapez.
Olimpiada miała na celu integrację środowisk osób niepełnosprawnych i starszych poprzez wspólne uczestnictwo w zabawach sportowych i rekreacyjnych. W trakcie zawodów nie istniały żadne granice wiekowe ani sprawnościowe. Atmosfera była wspaniała. Całą imprezę prowadził poseł Wojciech Ziemniak.
Zawodnicy brali udział w kilku konkurencjach, takich jak m.in. rzuty do kosza, strzały na bramkę, mini hokej, slalom, rzut piłką lekarską. Każdy z uczestników imprezy otrzymał medal i pamiątkowy dyplom. Nie zabrakło również nagród ufundowanych przez wielu sponsorów leszczyńskich firm. Uczestnicy WTZ oprócz koszulek, książek i piłek wygrali rower-główną nagrodę.

PIERWSZA POMOC NA WTZ

W czwartek na WTZ-tach odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, które były prowadzone przez panią pielęgniarkę. Głównym celem zajęć było poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej uczestników na temat udzielania pierwszej pomocy oraz ukształtowania w nich postawy poszanowania życia ludzkiego w warunkach zagrożenia.

PRZEGLĄD POLSKIEJ PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości mieliśmy przyjemność gościć na trzecim przeglądzie Polskiej Pieśni Patriotycznej w Środowiskowym Domu Samopomocy we Włoszakowicach.
Organizatorem imprezy była fundacja "Jesteśmy-więc pomagamy".
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki, nagrody i podziękowania.
Nasze WTZ-ty reprezentowali: Michał,Jakub,Magda,Daria,Ewa i Honorata.

PROJEKT 5 ZMYSŁÓW

Kolejne prace wykonane przez uczestników w ramach projektu.

TESTOWE ETYKIETOWANIE

Kolejna próba pracy zleconej za nami. Tym razem otrzymaliśmy partię opakowań do etykietowania od firm PBN. Jest to testowe zlecenie. Od jego wykonania będzie zależało, czy otrzymamy propozycję współpracy.
Po szczegółowym instruktażu 3 uczestników naklejało w wyznaczonym miejscu etykietę. Zadanie to wymagało dużej dokładności i precyzji.
Pracodawca był zadowolony z końcowego efektu i jest otwarty na dalszą współpracę.

PARAOLIMPIADA W PŁYWANIU

W czwartek 25.10. braliśmy udział w XVII Międzynarodowej Paraolimpiadzie w Pływaniu w Lesznie.
Reprezentowali nas Jakub i Michał N. Obydwoje startowali w grupie OPEN, osiągając czasy: 34,89s. oraz 36,45s.
Gratulujemy.

ZŁOTA JESIEŃ W PARKU RYDZYŃSKIM

PROJEKT 5 ZMYSŁÓW

W dniach od 5 do 9 listopada w naszych WTZ-tach realizowany będzie projekt "5 zmysłów",którego tematem przewodnim będzie wolność.
Projekt dedykowany jest osobom z niepełnosprawnością.Warsztaty będą dotyczyć różnorodnych dziedzin.W tym roku duży nacisk kładziony będzie na plakat i grafikę.
Podczas warsztatów będzie możliwość stworzenia ciekawych form wizualnych oraz wielkoformatowych transparentów.
Celem projektu jest pobudzenie kreatywności,sposobu wyrażania własnych myśli,a przede wszystkim zrozumienie wolności,zwłaszcza w kontekście osób z niepełnosprawności.
Zdjęcia będą dodawane na bieżąco.

WYJAZD DO CINEMA 3D W LESZNIE

W poniedziałek 29 października uczestnicy WTZ wraz z pracownikami pojechali do kina na długo wyczekiwany film "Serce nie sługa".
Piękna polska komedia romantyczna, w której można było znaleźć śmiech, radość, zaskoczenie,wzruszenie i łzy.
Po obejrzeniu filmu wybraliśmy się na pyszny deser do kawiarni Grycan.Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych wróciliśmy do domów.

ZŁOTA JESIEŃ NAD ZALEWEM

WYJAZD DO LASU

Tym razem zbieraliśmy i segregowaliśmy śmieci w lesie za WKU w Lesznie.Są to już ostatnie w tym roku wyjazdy,ponieważ poranki są już bardzo chłodne i jest duża wilgoć.

PODSUMOWANIE TURNIEJU PIŁKARSKIEGO

Gospodarzem i organizatorem turnieju były Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie wraz ze Stowarzyszeniem
„Pro-Activ”. Miejscem rozgrywek była Sportowa Hala Środowiskowa w Rydzynie.
Ranking zwycięzców przedstawia się następująco:
- 1 miejsce WTZ Miejska Górka
- 2 miejsce SOSW Rydzyna
- 3 miejsce ŚDS Włoszakowice
- 4 miejsce WTZ Rydzyna
VIII Regionalne Rozgrywki Sportowe miały na celu integrację środowiska osób niepełnosprawnych oraz ożywienie działalności sportowej wśród osób niepełnosprawnych.
Turniej pokazał, że każdy może cieszyć się sportem (niezależnie od umiejętności jakie posiada), dobrze się bawić i spełniać swoje marzenia.
Oprócz rywalizacji na boisku był czas na wspólne rozmowy oraz posiłek. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone pucharami, upominkami i dyplomami, a najlepszy piłkarz turnieju otrzymał nagrodę indywidualną, ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Lesznie.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom oraz ich opiekunom za sportową i przebiegającą w miłej atmosferze rywalizację.

TURNIEJ PIŁKARSKI

9 października odbędą się VIII Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego.
Zaczynamy o godzinie 10:00.
W turnieju weźmie udział 6 drużyn:
-gospodarze WTZ Rydzyna
-WTZ Miejska Górka
-WTZ Rakoniewice
-WTZ Piaski
-SOSW Rydzyna
-ŚDS Włoszakowice
Organizator zapewnia posiłek i napoje.Wszystkie drużyny otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody.

DZIEŃ CHŁOPAKA NA WTZ

1 października na WTZ-tach obchodziliśmy "Dzień Chłopaka". Panie składały wszystkim chłopakom życzenia i wręczały prezenty.

TURNUS REHABILITACYJNY

We wrześniu odbył się 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny nad morze do Dźwirzyna.Miejscem pobytu był Ośrodek wczasowo-wypoczynkowy Rybitwa.Z wyjazdu na wakacje skorzystało większość uczestników WTZ Rydzyna.Pogoda w tym roku szczególnie dopisała.Oprócz kąpieli słonecznych korzystaliśmy także z kąpieli w morzu.Do domów wszyscy wrócili wypoczęci, a przede wszystkim z pięknymi wspomnieniami i energią na kolejny rok pracy.

SZKOLENIE DLA RODZICÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dnia 29 sierpnia w godzinach 10-14 w Centrum Konferencyjnym "Akwawit" odbędzie się bezpłatne szkolenie dla rodziców osób niepełnosprawnych na temat Seksualności osób niepełnosprawnych.
Bardzo serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu.Organizatorem jest Centrum PISOP w Lesznie.

PIKNIK RODZINNY

Dnia 12 lipca na terenie Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rydzynie odbył się Piknik Rodzinny dla Uczestników WTZ i ich rodzin
Spotkanie to dało możliwość do integracji całego naszego środowiska.Można było skosztować kiełkasek z grilla oraz pysznych wypieków przygotowanych przez rodziców.
Serdecznie dziękujemy Rodzeństwu i Rodzicom, którzy upiekli ciasto na nasz piknik,a w szczególności Pani:
-Lucynie G.
-Franciszce Sz.
-Longinie M.
-Grazynie H.
-Elżbiecie L.
-Marii L.
-Arlecie S.
-Zofii K.

ZAJĘCIA WARSZTATOWE W SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ OMNES

2 VII 2018 r. wzięliśmy udział w projekcie " Bzykają, nie żądlą ". Jest to pomysł spółdzielni socjalnej OMNES, jako kontynuacja poprzedniego projektu- " Łąka kwietna", który był realizowany w zeszłym roku.
Głównym jego celem jest rozpowszechnienie idei hoteli dla dzikich owadów zapylających. Grupa naszych uczestników wysłuchała prelekcji na ten temat a następnie zapoznali się z kilkoma formami takich hoteli.
Ostatecznie zostaną one umieszczone w parku Jonstona w Lesznie.
Kolejną częścią były warsztaty rękodzieła, podczas których każdy indywidualnie ozdabiał różnymi materiałami drewnianego motyla lub kwiatka.
Na zakończenie pojechaliśmy obejrzeć łąkę kwietną, z ustawionymi na niej dużymi formami hotelu- w kształcie plastrów miodu.

ZAWODY W BULE

Dnia 27 czerwca uczestniczyliśmy w II Wojewódzkim Turnieju w Bule dla osób z niepełnosprawnością, który odbył się w Krainie Orła Białego w Starym Gostyniu.
Do startu w zawodach przystępowały drużyny 3 osobowe.Uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy, a każda z drużyn reprezentująca placówkę otrzymała nagrody

WTZ RYDZYNA NA JARMARKU POMYSŁÓW W LESZNIE

W tym roku w Targach Ekonomii Społecznej wzięło udział ponad dwadzieścia organizacji z całego subregionu leszczyńskiego.
Główny cel jaki przyświecał na Jarmarku Pomysłów to przedstawienie działalności organizacji społecznych.
W trakcie wydarzenia Teatr Pompon wystąpił dla najmłodszych ze spektaklem „Jaś i Małgosia”. Był pokaz dronów, walk bokserskich, motocykli żużlowych czy specjalna Strefa Obywatelska. Można było także skosztować czerniny, bigosu, grochówki czy chleba z miodem.

DNI OTWARTE WTZ RYDZYNA

Radio elka:    Kliknij tutaj
Rydzyna 24:    Kliknij tutaj
Radio elka wywiad:   ŚCIĄGNIJ

DZIAŁKA WTZ

PROTEST WTZ ZAWIESZONY

DZIEŃ ZDROWIA W MIEJSKIEJ GÓRCE

Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Miejskiej Górce zaprosiły nas na „Dzień Zdrowia”, który odbył się 7 czerwca na boisku baseballowym.
Naszą placówkę reprezentowało 7 podopiecznych.Oprócz wspólnych tańców, zabawy integracyjnej i grilla odbyły się konkurencje sportowe: bramka celności, rzut woreczkami do celu, bieg sztafetowy.Jednak największa rywalizacja była podczas przeciągania liny.Imprezę zakończył wspólny mecz piłki nożnej.

DNI OTWARTE NA WTZ

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na "Dni otwarte", które odbędą się w dniach 8-9 czerwiec.
Będzie możliwość uczestniczenia w zajęciach w różnych pracowniach razem z naszymi podopiecznymi,dowiedzieć się wielu rzeczy na temat funkcjonowania naszej placówki oraz warunkach przyjęcia na WTZ.
Oczywiście przygotowana zostanie wystawa prac uczestników, a na gości czekać będzie słodki poczęstunek.

WYCIECZKA DO POZNANIA

30 maja wszyscy uczestnicy WTZ Rydzyna wraz z kadrą pojechali na całodniową wycieczkę autokarową do Poznania.Jedną z atrakcji było zwiedzanie Rogalowego Muzeum Poznania oraz branie udziału w warsztatach robienia Rogali Świętomarcińskich.
Kolejną atrakcją było uczestnictwo w różnego rodzaju eksperymentach z dziedziny fizyki, chemii czy biologii w Laboratorium Wyobraźni.
Każdy mógł znaleźć, także chwilę dla siebie, spacerując po Starym Rynku oraz Parku przy Teatrze Wielkim.

SPŁYW KAJAKOWY

Troje podopiecznych wraz z opiekunami WTZ Rydzyna wzięło udział w IX Międzynarodowym Konwaliowym Spływie Kajakowym. Głównym organizatorem imprezy było Leszczyńskie Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym.
Wśród uczestników wyprawy byli także uczniowie SOSW Rydzyna, Uczniowie SP nr 6, SP nr 13 w Lesznie, WTZ Kościan oraz Wolontariusze PWSZ w Lesznie (kierunek wychowanie fizyczne).
Głównym zadaniem uczestników biorących udział w spływie było dopłynięcie do wyspy konwaliowej oraz powrót do przystani żeglarskiej w Olejnicy.
Wyspa Konwaliowa położona jest nad Jeziorem Radomierskim na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego.Wyspa porośnięta jest 100- letnim drzewostanem, na którym gnieździ sie wiele rzadkich gatunków ptaków. Wyspa Konwaliowa jest ścisłym rezerwatem przyrody i nie ma na nią wstępu.
Oprócz wyprawy kajakowej można było uczestniczyć w strefie relaksu,popływać rowerkami wodnymi oraz żaglówką.

FESTYN POZYTYWNEJ ENERGII

Dnia 24 maja wybrane osoby z WTZ Rydzyna pojechały do zaprzyjaźnionych WTZ-tów w Rakoniewicach na
I Festyn Pozytywnej Energii.
Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił tworząc różnego rodzaju prace w warsztacie technicznym, rzeźbiarskim,dekoracyjnym oraz kulinarnym.
Atrakcją był magik, który czarował, nie tylko swoim urokiem osobistym.

RADIO KRAKÓW

Mądre słowa w sprawie WTZ-tów.
Radio Kraków  Kliknij tutaj

OGÓLNOPOLSKI PROTEST WTZ

DNI OTWARTE NA WTZ

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na "Dni otwarte", które odbędą się w dniach 8-9 czerwiec.
Będzie możliwość uczestniczenia w zajęciach w różnych pracowniach razem z naszymi podopiecznymi,dowiedzieć się wielu rzeczy na temat funkcjonowania naszej placówki oraz warunkach przyjęcia na WTZ.
Oczywiście przygotowana zostanie wystawa prac uczestników, a na gości czekać będzie słodki poczęstunek.

RYDZYŃSKA TELEWIZJA NA WTZ-TACH

Zapraszamy do obejrzenia filmu.


NAD ZALEWEM W RYDZYNIE

DZIAŁKA OGRODOWA WTZ

Prezentujemy naszą działkę warsztatową, która mieści się niedaleko Zamku w Rydzynie.
Marzec, kwiecień i maj to miesiące bardzo pracowite dla każdego ogrodnika.
Nasi uczestnicy wraz z Panem Tomkiem i Panią Magdą ciężko pracowali, aby działka wyglądała tak jak na prezentowanych zdjęciach.Koszenie trawy,pielenie,spulchnianie gleby,sadzenie roślin,sianie nasion,podlewanie kwiatów i porządkowanie terenu to czynności,które wykonywali nasi podopieczni.

WYSTAWA NASZYCH PRAC-DNI LESZNA

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników rękodzieła i nie tylko, na nasze stoisko z okazji Dni Leszna.
Miejsce: Rynek Leszczyński
Data: 19.05.2018 - sobota
Czas: 10:00-18:00

ZBIERANIE I SEGREGOWANIE ŚMIECI

Kolejny wyjazd do lasu, tym razem sprzątaliśmy śmieci za Szkołą Podstawową nr 13 w Lesznie oraz w parku za WKU.

A oto przykładowe zdjęcia jak ludzie dbają o środowisko i czystość.

WYCIECZKA DO POZNANIA

30 maja uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie wyjeżdżają na wycieczkę do Poznania.
W programie wycieczki przewidujemy zwiedzanie i zajęcia w Muzeum Rogala oraz w Laboratorium Wyobraźni.

UCZESTNICY PRACOWNI GOSPODARSTWA DOMOWEGO W NOWYM WYDANIU

TELEWIZJA NA WTZ-TACH

Dnia 20 kwietnia gościła u nas telewizja rydzyńska.Materiał pod koniec maja będzie dostępny na stronie Rydzyny oraz na naszej stronie internetowej.

WYJAZDY DO LASU

W kwietniu wznowiliśmy wyjazdy do lasu. Pierwszym miejscem, w którym byliśmy i sprzątaliśmy śmieci był las przy ul.Kiepury w Lesznie-koło Szpitala.

INFORMACJA

Bardzo serdecznie zapraszamy do korzystania z naszej nowej zakładki ,,Prace uczestników''.
W razie zainteresowania konkretną pracą prosimy o kontakt.
Najnowsze prace będą dodawane na bieżąco.

SPEKTAKL TEATRALNY ,,KRÓLOWA ŚNIEGU’’

W piątek 13 kwietnia nasze WTZ-ty gosciły w Teatrze Miejskim w Lesznie na spektaklu pt:,,Królowa Śniegu’’.
Jednak zanim dotarliśmy do Teatru wstąpiliśmy do restauracji w Ratuszu aby skosztować pysznej kawy i herbaty.
Od godz. 12:00 wszyscy siedzieli już na swoich miejscach i oczekiwali na przedstawienie.
Spektakl przyniósł wiele emocji i pozytywnych wrażeń, które towarzyszyły większości aż do końca dnia.Po wspaniałym występie, mieliśmy możliwość wejścia na scenę Teatru i zobaczyć jak wszystko wygląda ,,od drugiej strony’’.
Głowną rolę zagrała Pani Elżbieta Zającówna. Wszyscy aktorzy wystąpili tak pięknie, że mogliśmy choć na chwilę zapomnieć się i przenieść do innego świata.
Więcej zdjęć dostępnych w dziale : galeria/imprezy-spektakl teatralny

WYSTAWA PRAC I EKSPONATÓW W ZAMKU RYDZYŃSKIM

Uczestnicy WTZ podziwiali piękne prace oraz historyczne eksponaty.
Białej Damy niestety nikt nie widział......
Wśród eksponatów, których jest 350, znajdują się monety z okresu XVI-XIX wieku, ozdoby, kule muszkietowe, ceramika i wiele innych. Są też dokumenty książąt Sułkowskich, dokumenty Gimnazjum im. Sułkowskich z okresu międzywojennego oraz zdjęcia z XIX i początków XX wieku.
Oprócz wystawy historycznej można także zwiedzać wystawę XV Środowiskowego Przeglądu Plastycznego im.Ireny Okamfer

WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA

Na podstawie § 17 ust 3 statutu Stowarzyszenia „Pro-Activ” Zarząd stowarzyszenia informuje, że w dniu 20 kwietnia 2018 r. o godz. 13.30 w siedzibie stowarzyszenia w Rydzynie, Pl. Zamkowy 2 (pomieszczenia WTZ W Rydzynie) odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia.
W załączeniu proponowany porządek obrad Walnego Zgromadzenia:
1. Powitanie.
2. Podjęcie uchwały nr ……/2018 w sprawie wyboru Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
3. Podjęcie uchwały nr ………../2018 w sprawie wyboru Sekretarza Walnego Zgromadzenia.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Walnego Zgromadzenia z dnia 28.06.2017 r.
6. Sprawozdanie z działalności jednostek stowarzyszenia: Warsztaty Terapii Zajęciowej, Centrum Integracji Społecznej w Kłodzie, Spółdzielnia socjalna „Zielona Kłoda”, Spółdzielnia Socjalna „Kotwica”.
7. Podjęcie uchwały nr ………../2018 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz merytorycznego za rok 2017.
8. Omówienie realizowanych projektów oraz kierunków rozwoju stowarzyszania.
9. Podjęcie uchwały nr …./2018 w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi.
10. Wolne głosy i wnioski.
11. Zakończenie obrad Walnego Zgromadzenia.

WYJAZD DO TEATRU

Dnia 13 kwietnia nasze Warsztaty będą gościć w Teatrze Miejskim w Lesznie na spektaklu pt. "Królowa Śniegu".
Leszczyńska Królowa śniegu to opowieść o miłości, odkrywaniu tego, jak wiele jesteśmy w stanie dla niej zrobić i jakie przeszkody trzeba pokonać, by ją odzyskać.
Komedia przeplata się z dramatem, baśniowość z satyrą a psychologia z mityczną przypowieścią. Na scenie obok uznanych aktorów teatralnych tj. Elżbieta Zającówna, Elżbieta Kijowska,zobaczymy bardzo utalentowaną młodzież, która rozpoczyna dopiero swoją profesjonalną drogę artystyczną.
Po przedstawieniu będziemy mieli możliwość zwiedzania zaplecza teatralnego.
Wszyscy z niecierpliwością czekają na spektakl.

PIERWSZA POMOC NA WTZ

W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy,które prowadziła nasza pani pielęgniarka.
Głównym celem zajęć było poszerzenie wiedzy i umiejętności uczestników na temat udzielania pierwszej pomocy oraz ukształtowania w nich postawy poszanowania życia ludzkiego w warunkach zagrożenia.
Zamiarem tego spotkania było również przećwiczenie praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz rozwinięcia samodzielności każdego podopiecznego w tego typu działaniach.

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ"

DZIEŃ KOBIET 2018

8 marca na WTZ-tach obchodziliśmy ,,Dzień Kobiet’’. Mężczyźni składali wszystkim Paniom życzenia i wręczali kwiatki.Prezentujemy sesję zdjęciową z pięknymi kobietami w roli głownej.

WYJAZD DO GROTY SOLNEJ

Kolejna grupa uczestników WTZ Rydzyna miała okazję pojechać do groty solnej.
Pira Grota to miejsce, w którym możemy się zrelaksować oraz choć na chwilę zapomniej o codziennych sprawach.

KOLEJNY WYJAZD DO GROTY SOLNEJ

W grocie solnej możemy się zrelaksować i na chwilę zapomnieć o codziennych sprawach, a mikroklimat tam panujący korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i układ oddechowy. Przebywając w grocie wdychamy przede wszystkim jod, ponieważ sól jest jego bogatym źrodłem. Mikroklimat panujący w grocie jest porównywalny z mikroklimatem panujacym nad morzem po i w czasie sztormu.

TŁUSTY CZWARTEK

Jak co roku wszyscy objadaliśmy się pysznymi pączkami,które zostały zrobione przez pracownię gospodarstwa domowego.Nikt tego dnia nie liczył kalorii.

ZIMOWE SPACERY ORAZ PIĘKNE KRAJOBRAZY

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 1 Lutego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów Ośrodka oraz podopiecznych WTZ Rydzyna.Do tańca przygrywał DJ.
Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali drobne upominki i słodkości. Było dużo śmiechu i wygłupów.
Więcej zdjęć z zabawy można obejrzeć w dziale galeria/zabawa karnawałowa.

WYJAZDY DO GROTY SOLNEJ

W związku z decyzją zamknięcia basenu Akwawit wyjazdy na pływalnię zostały wstrzymane.Alternatywą dla podopiecznych WTZ Rydzyna będzie wypoczynek i relaksacja w grocie solnej.
Pomysłodawcą utworzenia kompleksu leczniczo-relaksacyjnego,który mieści się na ul.Leszczyńskich 7 w Lesznie jest Spółdzielnia Socjalna Kuba-Bart.
Pira-Grota to kompleks energetyzujących piramid i komfortowa grota solna o właściwościach leczniczych. Piramidy działają na organizm regenerująco, antydepresyjnie i wspomagają leczenie wielu chorób. Podobnie jest z grotą solną. Przebywanie w obiekcie zaleca się chorującym na astmę, alergię, niedoczynność tarczycy oraz depresję.

ZWIĘKSZONA LICZBA UCZESTNIKÓW NA WTZ

Od stycznia 2018 roku liczba uczestników w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie została zwiększona o 3 osoby.
Na chwilę obecną do naszej placówki uczęszcza 33 uczestników z miasta Leszna,powiatu leszczyńskiego,rawickiego i gostyńskiego.
Aktualny rozpis podopiecznych w poszczególnych pracowniach jest dostępny do wglądu w zakładce uczestnicy.

WIGILIA NA WTZ-TACH

Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Podopieczni i Pracownicy WTZ Rydzyna to też jedna wielka rodzina.
Dlatego co roku spotykamy się wraz z zaproszonymi gośćmi przy wspólnej Wigilii. Wszyscy obecni składali sobie życzenia i przełamali się opłatkiem. Tradycyjnie po opłatku wspólnie zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy i delektowaliśmy się potrawami przygotowanymi przez uczestników i instruktora gospodarstwa domowego.
Oczywiście nie mogło zabraknąc prezentów, które przyniósł Gwiazdor. Po wspólnym kolędowaniu, świątecznych życzeniach, wyśmienitym posiłku i spędzonych radosnych chwilach rozeszliśmy się w doskonałych nastrojach, udając się na przerwę świąteczną, aby wrócić w Nowym Roku 2018 w pełni sił i z nową energią do pracy.

GŁOS WTZ

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie świąteczne.Zapraszamy do lektury dział GŁOS.

IMIENINY DARKA

TEATRZYK PT.,,KRÓLEWNA ŚMIESZKA’’ W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO-WYCHOWAWCZYM

Dnia 19 grudnia w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbył się Teatrzyk pt.,,Królewna śmieszka’’. W przestawieniu wzięli udział uczniowie SOSW oraz nasi podopieczni z WTZ.Smiechu było co niemiara.

ZDJĘCIA Z KIERMASZU

W siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się kiermasz ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych, wykonanych przez naszych uczestników.
Rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W STAROSTWIE POWIATOWYM

Serdecznie zapraszamy wszystkich na Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się dnia 7 grudnia w godzinach 8:30-14:00 w budynku Starostwa Powiatowego w Lesznie (w holu przy punkcie informacyjnym).Wystawiane i prezentowane będą prace świąteczne wykonane przez Uczestników WTZ Rydzyna.

ZABAWA ANDRZEJKOWA

30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla podopiecznych WTZ Rydzyna.Były konkursy, wróżby i oczywiście tańce.
Zdjęcia są już dostępne w dziale galeria/imprezy

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO NA WTZ-TACH

Dnia 23 listopada pracownicy WTZ Rydzyna obchodzili "Dzień pracownika socjalnego".Jest to polskie święto nie tylko pracowników socjalnych, ale również wszystkich pracowników służby społecznej.
Na spotkaniu gościliśmy wiceprezes Stowarzyszenia Pro-Activ Panią Elżbietę Gazdę-Zielony, która wraz z Panem Kierownikiem złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom WTZ.

OLIMPIADA BEZ GRANIC

Dnia 21 listopada odbyła się ,,VIII Olimpiada bez granic’’ której organizatorem było miasto Leszno oraz Powiat Leszczyński. Całą imprezę prowadził Poseł Wojciech Ziemniak.
Celem olimpiady była integracja środowisk osób niepełnosprawnych poprzez wspólne uczestnictwo w zabawach sportowych i rekreacyjnych.
Zawodnicy brali udział w kilku konkurencjach, takich jak m.in. rzuty do kosza, strzały na bramkę, mini hokej, slalom, rzut piłką lekarską.
Podczas spotkania rozegrano mecz piłkarski pomiędzy samorządowcami miasta i powiatu, a Zespołem Szkół Specjalnych w Lesznie, który zakończył się wynikiem 4:2.
Było wiele atrakcyjnych nagród, które ufundowali sponsorzy leszczyńskich firm.Każdy z uczestników olimpiady otrzymał medal i dyplom.
Zdjęcia z olimpiady są dostępne w dziale galeria/sport

PRZEGLĄD POLSKIEJ PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ WE WŁOSZAKOWICACH 8.11

Z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości we Włoszakowicach odbyła sie druga edycja przeglądu Polskiej Pieśni Patriotycznej.
Organizatorem imprezy była fundacja ,,Jesteśmy-więc pomagamy'' działająca przy Środowiskowym Domu Samopomocy we Włoszakowicach.
W przeglądzie uczestniczyło 10 placówek, uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki, nagrody i podziękowania.
Na zakończenie gościnnie wystąpił Zespół Śpiewaczy ,,Śpiewaj z nami''pod dyrekcją Marioli Jagodzik.

OLIMPIADA BEZ BARIER 28.10

W sobotę w hali sportowej w Racocie odbyła się XII ,,Olimpiada bez barier’’ im. Ireny Naskręt. Upamiętnia ona zmarłą w 2008r. wicedyrektor gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków, która działała na rzecz osób niepełnosprawnych. Do racockiej hali przyjechali podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, domów samopomocy, fundacji i stowarzyszeń m.in. z Kościana, Rydzyny, Gostynia, Krzywinia.
Uczestnicy olimpiady brali udział w takich konkurencjach jak: rzut ringo, rzut do kosza, rzut woreczkami do celu, tor przeszkód-labirynt, przenoszenie piłek w określone miejsce, warcaby.
Oprócz olimpiady odbyła się także loteria, z której dochód został przekazany na cele charytatywne. Na zakończenie olimpiady bez barier odbył się pokazowy mecz futsalu , w którym zagrali m.in. samorządowcy i parlamentarzyści.
Wszyscy uczestnicy dostali złote medale i dyplomy.
Zdjęcia z olimpiady są już dostępne w dziale galeria/sport

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO GOSTYŃ 2017

Dnia 19 października w kinie ,,Pod kopułą’’ w Gostyniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
,,Zrób mi zdjęcie’’ oraz uroczyste wręczenie nagród.
Organizatorem konkursu był Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu oraz Stowarzyszenie ,,Ja też pomagam’’.
Nasza placówkę reprezentowali:
-Mateusz Wypych – tytuł pracy ,,Pełnia Szczęścia’’
-Katarzyna Kempska – tytuł pracy ,,A kuku’’
Praca Matusza została wyróżniona i nagrodzona.
Konkurs fotograficzny był nieodłącznym elementem prezentacji ŚDS w Gostyniu.

WYJAZD DO ZOO

Dnia 12 października Warsztaty Terapii Zajęciowej pojechały na wycieczkę do wrocławskiego ZOO.
Podopieczni mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta.Podczas spaceru po Afrykarium mogliśmy zobaczyć m.in.rekiny,płaszczki,żółwie,hipopotamy,krokodyle oraz wiele gatunków ryb.Jednak największe zainteresowanie wzbudziły w nas żyrafy,słonie,lwy i oczywiście małpy.
Wycieczka była bardzo udana,a pamiątkowe fotografie pozostaną długo w naszej pamięci.
Zdjęcia z wyjazdu dostępne są w dziale galeria/wycieczki.

PODSUMOWANIE TURNIEJU PIŁKARSKIEGO

Dnia 3 października odbyły się VII Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego. Gospodarzem i organizatorem turnieju były Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie wraz ze Stowarzyszeniem
„Pro-Activ”. Pogoda niestety w tym roku nie dopisała dlatego zawody musiały zostać przeniesione na Środowiskową Halę Sportową w Rydzynie.
Ranking zwycięzców przedstawia się następująco:
- 1 miejsce SOSW Rydzyna
- 2 miejsce WTZ Miejska Górka
- 3 miejsce WTZ Rydzyna
- 4 miejsce ŚDS Włoszakowice
- 5 miejsce WTZ Rakoniewice
- 6 miejsce WTZ Kościan
Turniej ten pokazał, że każdy może cieszyć się sportem, dobrze się bawić i spełniać swoje marzenia.
Wszystkie drużyny zostały nagrodzone pucharami, nagrodami i dyplomami.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom oraz ich opiekunom za sportową i przebiegającą w miłej atmosferze rywalizację.
Zdjęcia są już dostępne w dziale galeria/sport.

POŻEGNANIE PANI MONIKI

28 września pożegnaliśmy Panią Monikę Przegoń instruktorkę terapii zajęciowej pracowni krawiecko-dziewiarskiej.Pani Monika na WTZ-tach pracowała od samego początku.
Bardzo dziękujemy za wieloletnią współpracę.

TURNIEJ PIŁKARSKI

Dnia 3 października 2017r.o godz.10:00 odbędą się VII Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego.
Program rozgrywek obejmuje:
-Turniej piłkarski
Dla osób,które nie będą brały udziału w turnieju piłkarskim przewidziane są konkurencje sportowe
Impreza odbędzie sie na Orliku w Rydzynie-koło wiatraka, w razie niepogody na Hali Sportowej w Rydzynie przy ul.Jana Kazimierza 1.

TURNUS REHABILITACYJNY 2017
Zdjęcia z turnusu dostępne w dziale galeria/wycieczki i turnusy.

IMIENINY NA WTZ
1 września na WTZ wyprawiane były imieniny Pana Prezesa Stowarzyszenia "Pro-Activ" Stefana Szmanii oraz Pani Sekretarz Anny Metery.

SIERPNIOWE SPACERY
Ostatnie słoneczne i ciepłe dni wykorzystaliśmy na spacery m.in nad Zalew w Rydzynie.

WYNAJEM DOMKÓW LETNISKOWYCH

ZDJĘCIA Z PIKNIKU
Serdecznie dziękujemy Rodzeństwu oraz Rodzicom, którzy upiekli ciasto na nasz piknik rodzinny, a w szczególności:
-Pani Wypych
-Pani Stachowiak
-Pani Ambrożak
-Pani Śliwińskiej
-Pani Antonowicz
-Pani Płucieniczak

PIKNIK RODZINNY

Serdecznie zapraszamy na Piknik Rodzinny, który odbędzie się dnia 06.07.2017r. o godz. 16:00.Dojazd wraz z podopiecznymi we własnym zakresie.Będzie możliwość zakupu prac wykonanych przez uczestników WTZ.
Piknik odbędzie się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (plac za budynkiem nr 2).

WYJAZD NA MECZ

W niedzielę 28 maja mieliśmy przyjemność oglądać z trybun stadionu poznańskiego mecz pomiędzy Lechem Poznań, a Wisłą Kraków.Atmosfera była wyśmienita, wszyscy dobrze się bawili. 3 punkty zostały w Poznaniu-i o to nam chodziło...

ZBIERANIE ŚMIECI PRZY SZKOLE NR 13 W LESZNIE

CINEMA 3D-WYSTAWA NASZYCH PRAC

Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie 25 maja na godz. 18:00 do Kina Cinema 3D w Lesznie.Warsztaty Terapii Zajęciowej z Rydzyny będą prezentować prace wykonane przez swoich podopiecznych.Na pewno każda Pani znajdzie coś dla siebie.
Wystawa naszych prac będzie powiązana z kolejną edycją imprezy "Kino na szpilkach", podczas której zaprezentowany zostanie film.
Przewidziane są konkursy i nagrody.Zapraszamy.

DNI LESZNA-WYSTAWA NASZYCH PRAC

Dnia 20.05 w godz. 10:00- 18:00 na rynku w Lesznie będziemy wystawiać prace wykonane przez Uczestników WTZ Rydzyna.
Osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy i zachęcamy do przyjścia i zakupu prac.

WYJAZDY DO LASU

W miesiącu maj wznawiamy wyjazdy do lasu.Będziemy zbierać i segregować śmieci w rejonach takich jak: Nowy Świat, Nowa Wieś, Dąbcze, Leszno, Henrykowo (Książęcy Las).
Do lasu ludzie wyrzucają niemal wszystko, począwszy od zwykłych śmieci z gospodarstw domowych, wyroby z tworzyw sztucznych, sprzęt AGD, a skończywszy na butelkach i puszkach po alkoholu.
Zdarzają się też odpady niebezpieczne, na przykład przeterminowane środki ochrony roślin, a nawet zużyte strzykawki.
Należy pamiętać, że las przecież śmieci nie produkuje – to "my" je tam wyrzucamy....
Mamy nadzieję, że wyjazdy podopiecznych WTZ Rydzyna nie pójdą na marne i przyczynią się do tego, że nasze okoliczne lasy będą zdrowsze i piekniejsze.

WYJAZDY NA BASEN "AKWAWIT"

Dzięki Leszczyńskiemu Stowarzyszeniu Dzieciom Niepełnosprawnym,którego Prezesem jest Pan Wiesław Nowociński, możemy korzystać nieodpłatnie z basenu Akwawit w Lesznie.Zajęcia odbywają się dla 7 osobowej grupy raz w tygodniu.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

ZATRUDNIMY INSTRUKTORA TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie informuje o wolnym etacie i ogłasza nabór na stanowisko instruktora terapii zajęciowej w pracowni gospodarstwa domowego (mile widziany mężczyzna).
Miejsce zatrudnienia:
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie przy Stowarzyszeniu ''Pro-Activ'', Plac Zamkowy 2, 64-130 Rydzyna
Forma zatrudnienia:
Na podstawie umowy - cały etat.
Wymagania:
Wykształecnie minimum średnie odpowiedniej specjalności lub wykształcenie wyższe o profilu pedagogicznym.
Zainteresowanych prosimy o kontakt: 65 538 85 93 lub 785 911 993

DZIEŃ KOBIET NA WTZ-TACH 2017

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Zdjęcia z zabawy są już dostępne w dziale galeria.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 23 lutego w godzinach 16:00-20:00 w Ośrodku Szkolno Wychowawczym w świetlicy C w Rydzynie odbędzie się zabawa karnawałowa dla uczniów Ośrodka oraz uczestników WTZ Rydzyna.Osoby, które przyjdą w przebraniu karnawałowym będą miały szansę na wygranie ciekawych upominków.Do tańca przygrywał będzie zespół "Paragraf".Życzymy udanej imprezy :))

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ"

INFORMATOR OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Informator dla osób niepełnosprawnych mieszkańców miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego znajduje się do pobrania w zakładce doradztwo zawodowe/aktualności

UROCZYSTE POŚWIĘCENIE BUSA

W dniu 19 stycznia 2017 roku odbyła się miła uroczystość poświęcenia nowo zakupionego busa, który będzie służył do przewozu osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie.
Kluczyki do busa zostały przekazane na ręce Kierownika Warsztatów.
Renault Trafic został zakupiony w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami. Pojazd kosztował
ok. 121 tys. zł, z czego 80 tys. zł przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a pozostałą kwotę – Stowarzyszenie Pro-Activ.
W oficjalnym przekazaniu samochodu uczestniczył wicestarosta Robert Kasperczak, a auto poświęcił rydzyński proboszcz ks. Wojciech Pieprzyca. Mamy ogromną nadzieję, że bus posłuży nam przez kolejne lata.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za przybycie.

GŁOS WTZ

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie świąteczne.Zapraszamy do lektury dział GŁOS.

WIGILIA NA WTZ-TACH

21 grudnia zorganizowane zostało spotkanie wigilijne,na którym nie mogło zabraknąć Podopiecznych WTZ,Kadry,Kierownictwa oraz Zarządu Stowarzyszenia.
Tradycyjnie śpiewaliśmy kolędy,dzieliliśmy sie opłatkiem,składaliśmy sobie życzenia,a gwiazdor rozdawał prezenty.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO-KOŚCIAN

Dnia 29 listopada w kościańskim muzeum otwarto wystawę VII Wielkopolskiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych "Inny świat jest tu”. Podczas wernisażu wystawiono spektakl pt. "Stworzaki" w reżyserii Piotra Rogalińskiego. Organizatorami wystawy byli Stowarzyszenie "Światło Nadziei" i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie. Nasze Warsztaty reprezentowały dwie uczestniczki: Małgorzata S. oraz Ewa S. Dziewczyny zostały nagrodzone za trud i wysiłek, który włożyły w wykonanie swoich prac.

ZABAWA ANDRZEJKOWA NA WTZ-TACH

Dnia 30 listopada odbędzie się zabawa andrzejkowa dla wszystkich podopiecznych WTZ Rydzyna.Przewidujemy liczne atrakcje, konkursy, wróżby i głośną muzykę aż do białego........

Zdjęcia są już dostępne w dziale galeria/imprezy

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Serdecznie zapraszamy wszystkich na Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się dnia 7 grudnia w godzinach 8:30-14:00 w budynku Starostwa Powiatowego w Lesznie (w holu przy punkcie informacyjnym).Wystawiane i prezentowane będą prace świąteczne wykonane przez Uczestników WTZ Rydzyna.

OLIMPIADA BEZ BARIER

Zdjęcia z olimpiady są już dostępne w dziale galeria/sport

OLIMPIADA BEZ BARIER

W tym roku Olimpiada bez barier odbędzie się w Racocie 22 października. Na zawody pojadą tylko wyznaczone osoby.

PARAOLIMPIADA W PŁYWANIU

Dnia 27 października odbędzie się XV Międzynarodowa Paraolimpiada w pływaniu na pływalni Środowiskowej w Lesznie (przy SP 7). Naszą placówkę reprezentować bedą:
-Michał Nawrocki kategoria open (25m)
-Jakub Nawrocki kategoria open (25m)
-Joanna Figielek kategoria open (25m)

WYJAZDY NA BASEN AKWAWIT

Od czwartku 13 października WTZ-ty wznowiły wyjazdy na basen Akwawit. Zajęcia odbywać się bedą raz w tygodniu według ustalonego grafiku.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO GOSTYŃ 2016

14.10.2016r. w Kinie "Pod Kopułą" w Gostyniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie fotograficznym "Zielono mi".Prace nadesłali Konrad G., Katarzyna K., Mateusz W.Wszyscy nasi podopieczni otrzymali nagrody
i dyplomy.Po przeglądzie artystycznym i występach uczestników ŚDS Gostyń,zaproszeni goście spotkali się na wspólnym bankiecie.

REGIONALNE ROZGRYWKI SPORTOWE - PODSUMOWANIE

Dnia 6 października odbyły się VI Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego. Gospodarzem i organizatorem turnieju były Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie wraz ze Stowarzyszeniem „Pro-Activ”. Pogoda niestety w tym roku nie dopisała dlatego zawody musiały zostać przeniesione na Środowiskową Halę Sportową w Rydzynie.
Rozgrywki składały się z dwóch części. W pierwszej rozgrywano mecze grupowe (każdy z każdym), natomiast w drugiej rywalizowano o miejsca na podium.
Wszystkim uczestnikom dopisywały wyśmienite humory, a chęć zwycięstwa motywowała do wysiłku. W efekcie ranking zwycięzców przedstawia się następująco:
- 1 miejsce SOSW Rydzyna
- 2 miejsce WTZ Rakoniewice
- 3 miejsce WTZ Rydzyna
- 4 miejsce WTZ Piaski
- 5 miejsce ŚDS Włoszakowice
- 6 miejsce WTZ Miejska Górka
Turniej ten pokazał, że każdy może cieszyć się sportem, dobrze się bawić i spełniać swoje marzenia.
Wszystkie drużyny zostały nagrodzone pucharami, nagrodami i dyplomami.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom oraz ich opiekunom za sportową i przebiegającą w miłej atmosferze rywalizację.
Zdjęcia są już dostępne w dziale galeria/sport.

REGIONALNE ROZGRYWKI SPORTOWE

Turniej piłkarski został przeniesiony na Środowiskową Halę Sportową w Rydzynie przy ul.Jana Kazimierza 1.(koło Gimnazjum).

TURNUS DŹWIRZYNO 2016

Zdjęcia z turnusu rehabilitacyjnego dostępne już są w dziale galeria/wycieczki i turnusy.

TURNIEJ PIŁKARSKI

Dnia 6 października 2016r.o godz.10:00 odbędą się VI Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego.
Program rozgrywek obejmuje:
-Turniej piłkarski
Dla osób,które nie będą brały udziału w turnieju piłkarskim przewidziane są konkurencje sportowe
Impreza odbędzie sie na Orliku w Rydzynie-koło wiatraka, w razie niepogody na Hali Sportowej w Rydzynie przy ul.Jana Kazimierza 1.

regulamin turnieju piłkarskiego

OTWARCIE SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ "KOTWICA" W DOMINICACH

30 lipca w Dominicach nastąpiło otwarcie spółdzielni socjalnej „Kotwica”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Pro-Activ” oraz Gminę Włoszakowice.
Otwarcie połączone zostało z oddaniem do użytku jadłodajni serwującej dania obiadowe, sałatki i lody. Ponadto „Kotwica”, umiejscowiona przy Dominickiej 15, prowadzić będzie usługi cateringowe i organizację imprez okolicznościowych.
Ideą spółdzielni socjalnych jest powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy jej członków – osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
W „Kotwicy” zatrudnienie znalazło pięć osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, a więc osób bezrobotnych i z niepełnosprawnościami.
Do połowy września jadłodajnia czynna jest od wtorku do niedzieli od 9.30 do 22, a w poniedziałki od 12 do 22.

Film z otwarcia Spółdzielni Socjalnej "Kotwica" Kliknij tutaj

TURNUS REHABILITACYJNY

We wrześniu odbędzie się 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny nad morze do Dźwirzyna.Dofinansowaniem objęci zostali prawie wszyscy uczestnicy.Miejscem pobytu będzie Ośrodek wczasowo-wypoczynkowy RYBITWA.Więcej informacji na temat wyjazdu przekażemy na początku września.

PIKNIK RODZINNY

Serdecznie zapraszamy na Piknik Rodzinny, który odbędzie się dnia 07.07.2016r. o godz. 16:00.Przewidujemy grilla,konkursy oraz kiermasz naszych prac.Dojazd wraz z podopiecznymi we własnym zakresie.Będzie możliwość zakupu prac wykonanych przez uczestników WTZ.Piknik odbędzie się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (plac za budynkiem nr 2).Zdjęcia z imprezy dostępne będą w dziale galeria/imprezy.

DZIEŃ ZDROWIA W MIEJSKIEJ GÓRCE

Zdjęcia z pikniku w Miejskiej Górce są już dostępne w dziale galeria/imprezy.

TARGI EKONOMII SPOŁECZNEJ-JARMARK POMYSŁÓW

DZIEŃ ZDROWIA W MIEJSKIEJ GÓRCE

Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej zapraszają nas na „Dzień Zdrowia”, który odbędzie się dnia 22.06.2016 r. o godz. 10:00 na boisku baseballowym (przy stadionie) w Miejskiej Górce. Czas trwania imprezy: 10.00-14.00.
Naszą placówkę reprezentować będzie 7 podopiecznych.
Odbędą się następujące konkurencje sportowe: bramka celności, rzut woreczkami do celu, przeciąganie liny, bieg sztafetowy, tor przeszkód, mecz piłki nożnej, zabawy integracyjne.

TARGI EKONOMII SPOŁECZNEJ

W Sobotę 18 czerwca na lotnisku w Strzyżewicach odbędą się Targi Ekonomii Społecznej - Jarmark Pomysłów.
W tym roku będą one częścią pikniku szybowcowego. Nasze warsztaty będą prezentować i sprzedawać rękodzieła wykonane przez naszych podopiecznych.Sprzedaż prowadzona będzie w godzinach 9:00 - 18:00 na płycie lotniska.
(w drewnianych domkach).

WIANKI W RYDZYNIE - WYSTAWA I SPRZEDAŻ NASZYCH PRAC

Dnia 11 czerwca w godzinach 18:00-20:30 przy zalewie w Rydzynie prezentować będziemy rękodzieła wykonane przez naszych podopiecznych z WTZ Rydzyna.Serdecznie zachęcamy do przyjścia i zakupu naszych prac.

OLIMPIADA SPORTOWA VICTORIA

Zdjęcia z Olimpiady dostępne są w dziale galeria/sport.

OLIMPIADA SPORTOWA VICTORIA

Zostaliśmy zaproszeni na VIII Olimpiadę sportową osób niepełnosprawnych "Victoria"przez Cichych Pracowników Krzyża.Olimpiada odbędzie się 9 czerwca na terenach zielonych przy Domu "Uzdrowienie Chorych" im.Jana Pawła II w Głogowie.
Naszą placówkę reprezentować będzie 7 uczestników (Dorota, Magda, Milena, Honorata, Tobiasz, Gosia, Ewa M).
Organizator zapewnia wszystkim uczestnikom i opiekunom posiłek oraz pamiątkowe dyplomy, medale i upominki.

DNI LESZNA

21 maja jak co roku na rynku wystawialiśmy prace wykonane przez naszych podopiecznych.Zainteresowanie było spore.Okazja do zakupu prac będzie również możliwa 18 czerwca podczas Pikniku szybowcowego.Wszystkich serdecznie zapraszamy.

WYJAZDY DO LASU

W maju wznowiliśmy wyjazdy do lasu. Pierwszym miejscem, w którym byliśmy i sprzątaliśmy śmieci była ulica Kameruńska w Lesznie oraz leśne ścieżki niedaleko leśniczówki Karczma Borowa.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE DLA WSZYSTKICH :-))

NA WTZ-TACH RÓWNIEŻ OBCHODZILIŚMY DZIEŃ MĘŻCZYZNY

DZIEŃ KOBIET NA WTZ-TACH 2016

ZABAWY NA ŚNIEGU - LEPIENIE BAŁWANA

Pogoda zrobiła wszystkim psikusa.Nieoczekiwanie sypnęło śniegiem.Podopieczni WTZ ulepili wielkiego "śnieżnego misia", przy którym robili sobie sesję zdjęciową.Może bałwanek doczeka jutra......
Zdjęcia dostępne są w dziale galeria/zima.

STRONA INTERNETOWA STOWARZYSZENIA PRO-ACTIV

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia nowej strony Stowarzyszenia Pro-Activ w Rydzynie.adres strony: proactiv.info.pl

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Zdjęcia z zabawy dostępne już są w dziale galeria/zabawa karnawałowa.

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ"

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 4 lutego w godzinach 16:00-20:00 w Ośrodku Szkolno Wychowawczym w świetlicy C w Rydzynie odbędzie się zabawa karnawałowa dla uczniów Ośrodka oraz uczestników WTZ Rydzyna.Osoby, które przyjdą w przebraniu karnawałowym będą miały szansę na wygranie ciekawych upominków.Do tańca będzie przygrywał zespół "PARAGRAF".

WIGILIA

Wszystkim świąteczna atmosfera udzieliła się podczas ostatniej Wigilii, która zorganizowana była w Świetnicy Wiejskiej w Kłodzie.Te wspólnie spędzone chwile pozytywnie nastroiły nas na czas oczekiwania na nadchodzące Święta.Nie zapominajmy, że w ten magiczny świąteczny czas najmniej liczą się podarunki, znacznie cenniejsze są gorąca atmosfera, wspólne kolędowanie, Pasterka i radość z chwil spędzonych w rodzinnym gronie. Zdjęcia z Wigilii dostępne są w dziale Galeria/Imprezy

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W STAROSTWIE POWIATOWYM W LESZNIE (Pl.Kościuszki 4B)

Dnia 14 grudnia w godzinach od 9 do 14 nasze Warsztaty będą miały możliwość wystawienia i zaprezentowania ciekawych i oryginalnych ozdób, które udekorują nasze mieszkania na Święta Bożego Narodzenia, a także niepowtarzalnych upominków dla najbliższych. Będą to m.in.stroiki, artystyczne mikołaje i renifery, choinki wykonane w wielu technikach, kartki świąteczne, witraże, wyszywane i filcowane ozdoby choinkowe, smaczne pierniczki itp.Serdecznie zachęcamy do zakupu.

WARSZTATY MUZYCZNE

Wybrane osoby z WTZ Rydzyna uczestniczyć będą w warsztatach muzycznych, których organizatorem jest Leszczyńskie Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym.Zajęcia zaplanowano na 9 grudnia w Szkole Podstawowej nr 13 w Lesznie.Warsztaty odbywać się będą w specjalistycznych grupach: rytmicznej, tanecznej i emisji głosu.

OLIMPIADA BEZ BARIER

Olimpiada bez barier im. Ireny Naskręt w Racocie przyciągnęła do gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków osoby niepełnosprawne m.in. z Kościana, Gostynia, Rydzyny, Włoszakowic i Wschowy. Wszyscy wspólnie bawili się i wygrywali nagrody. Do racockiej szkoły przyjechali podopieczni warsztatów terapii zajęciowej i domów samopomocy oraz wszyscy, którzy mieli ochotę na zabawę.
Uczestnicy olimpiady bez barier brali udział w ośmiu różnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych, m.in. rzucie do kosza, torze przeszkód, rzutach do celu, labiryncie, układaniu puzzli, strzałach do bramki. Osoby, które "zaliczyły" wszystkie konkurencje brały udział w losowaniu nagród. Podczas olimpiady odbyła się także loteria, z której dochód został przekazany na cele charytatywne.
Na zakończenie olimpiady bez barier odbył się pokazowy mecz futsalu. Nasi podopieczni wylosowali wiele atrakcyjnych nagród m.in. śpiwór, zestaw pościeli, wóz strażacki oraz czajnik elektryczny. Wszyscy do domów wrócili w dobrych humorach.
Zdjęcia z olimpiady są dostępne w dziale galeria/sport

WARSZTATY CYRKOWE NA WTZ-TACH

W dniach 26 oraz 27 października odbyły się na WTZ-tach warsztaty cyrkowe.Można się było dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy na temat cyrku oraz wziąć udział w niektórych ćwiczeniach cyrkowych np. chodzeniu na szczudłach,żonglowaniu piłkami,chodzeniu po linie.Zdjęcia z warsztatów dostępne w dziale galerai.Dnia 2 listopada odbędą się ostatnie zajęcia cyrkowe.

OLIMPIADA BEZ BARIER

W tym roku Olimpiada bez barier odbędzie się w Racocie 24 października.
Na zawody pojadą tylko wyznaczone osoby.

PARAOLIMPIADA W PŁYWANIU

Dnia 29 października odbędzie się XIV Międzynarodowa Paraolimpiada w pływaniu na pływalni Środowiskowej w Lesznie (przy SP 7). Naszą placówkę reprezentować bedą:
-Michał Nawrocki kategoria open
-Jakub Nawrocki kategoria open
-Paweł Budzyński kategoria open
Ramowy program paraolimpiady:
8:00 - odprawa opiekunów drużyn,weryfikacja zawodników
8:30 - uroczyste rozpoczęcie paraolimpiady (ceremoniał olimpijski)
9:00 - zawody w pływaniu
11:40 - wręczanie pucharów, medali i dyplomów
12:00 - uroczyste zakończenie paraolimpiady
12:10 - obiad

WYJAZDY NA BASEN AKWAWIT

Od czwartku 15 października WTZ-ty wznawijają wyjazdy na basen Akwawit. Zajęcia odbywać się bedą raz w tygodniu według ustalonego grafiku.

TURNUS DŹWIRZYNO 2015

Zdjęcia z turnusu rehabilitacyjnego dostępne już są w dziale galeria/wycieczki i turnusy.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO GOSTYŃ 2015

16.09.2015r. w Gostyniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym "Spójrz na mnie inaczej".Ewa Sobczak otrzymała nagrodę za pracę "Pałac w Indiach" natomiast Honorata Beuge wyróżnienia za pracę "Koty".Po akademii i występach podopiecznych ŚDS, zaproszeni goście i gospodarze spotkali się na wspólnym bankiecie.

TURNIEJ PIŁKARSKI

Dnia 1 października 2015r.o godz.10:00 odbędą się V Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego.
Program rozgrywek obejmuje:
-Turniej piłkarski
Dla osób,które nie będą brały udziału w turnieju piłkarskim przewidziane są konkurencje sportowe
Impreza odbędzie sie na Orliku w Rydzynie-koło wiatraka, w razie niepogody na Hali Sportowej w Rydzynie przy ul.Jana Kazimierza 1.

regulamin turnieju piłkarskiego

DZIEŃ WIATRAKA W RYDZYNIE

Dnia 29 sierpnia z okazji Dnia Wiatraka będziemy wystawiać prace wykonane przez naszych podopiecznych.Serdecznie zachęcamy do przyjścia i zakupu prac.

OSTATNIE POŻEGNANIE WALDKA BABULI

Dnia 1 Lipca odszedł nasz kolega, przyjaciel Waldemar Babula. 3 Lipca o godzinie 11:00 w Pawłowicach odbędzie się ostanie pożegnanie. Waldek był uczestnikiem WTZ Rydzyna przez 10 lat. Będziemy go mile wspominać i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

PIKNIK RODZINNY

Zapraszamy serdecznie na Piknik Rodzinny w dniu 09.07.2015r. o godz. 16:00.Przewidujemy grilla,konkursy oraz kiermasz naszych prac.Dojazd wraz z podopiecznymi we własnym zakresie.Będzie możliwość zakupu prac wykonywanych przez uczestników WTZ.Piknik odbędzie się na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (plac za budynkiem nr 2).

OLIMPIADA VICTORIA GŁOGÓW

Zdjęcia z imprezy są już dostępne w dziale galeria/sport.

DZIEŃ ZDROWIA W MIEJSKIEJ GÓRCE

Zdjęcia z imprezy dostępne w dziale galeria/imprezy

DZIEŃ ZDROWIA W MIEJSKIEJ GÓRCE

Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miejskiej Górce oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej zapraszają nas na „Dzień Zdrowia”, który odbędzie się dnia 29.05.2015 r. o godz. 10.00 na boisku baseballowym (przy stadionie) w Miejskiej Górce. Czas trwania imprezy: 10.00-14.00.
Naszą placówkę reprezentować będzie 6 podopiecznych.
Odbędą się następujące wydarzenia oraz konkurencje sportowe: przygotowanie zdrowych kanapek,bramka celności,rzut piłeczką baseballową,rzut woreczkami do celu,zjadanie jabłka bez użycia rąk,przeciąganie liny,bieg sztafetowy,tor przeszkód,mecz piłki nożnej,zabawy integracyjne.
Dla uczestników przewidziany jest poczęstunek.

WYSTAWA NASZYCH PRAC-DNI LESZNA

Dnia 23.05 w godz. 10:00- 18:00 na rynku w Lesznie będziemy wystawiać prace wykonane przez uczestników WTZ Rydzyna. Serdecznie zachęcamy do przyjścia i zakupu prac.

OLIMPIADA SPORTOWA VICTORIA

Zostaliśmy zaproszeni na VII Olimpiadę sportową osób niepełnosprawnych "Victoria"przez Cichych Pracowników Krzyża.Olimpiada odbędzie się 11 czerwca na terenach zielonych przy Domu "Uzdrowienie Chorych"im.Jana Pawła II w Głogowie.
Konkurencje sportowe:
-drużynowe (bramka celności,dart,ergometr,kręgle,rzuty do kosza,strzelanie z łuku,tor przeszkód,mega piłkarzyki,przeciąganie liny,bieg sztafetowy)
-indywidualne (boccia,szachy,tenis stołowy).
Naszą placówkę reprezentować będzie 8 uczestników.Liczymy na udany występ. Organizator zapewnia wszystkim uczestnikom i opiekunom posiłek oraz pamiątkowe dyplomy, medale i upominki.

ZAĆMIENIE SŁOŃCA 20.03.2015

Zdjęcia dostępne w dziale galeria

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ"

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Zdjęcia z zabawy dostępne już są w dziale galeria/zabawa karnawałowa.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 5 lutego w godzinach 16:00-20:00 w Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Rydzynie odbędzie się zabawa karnawałowa dla uczniów Ośrodka oraz uczestników WTZ Rydzyna.Dla osób, które przyjdą w przebraniu karnawałowym,przewidziane są konkursy i nagrody.

TEATR ARKA Z WROCŁAWIA NA WTZ

Dnia 26 stycznia mieliśmy przyjemność gościć aktorów z Teatru Arka.Jak się później okazało aktorami byli również nasi uczestnicy, którzy odgrywali różne scenki teatralne.Była świetna zabawa i dużo śmiechu.Zdjęcia są już dostępne w dziale Galeria-Imprezy.

ZDJĘCIA Z WIGILII ORAZ GŁOS WTZ

Zdjęcia z Wigilii są już dostępne w dziale galeria, Głos WTZ 2014 można pobrać w dziale Głos.

WIGILIA NA WTZ-tach

Dnia 19 grudnia 2014r. o godzinie 10:00 odbędzie się Wigilia warsztatowa. Miejsce spotkania-siedziba
WTZ Pl.Zamkowy 2.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W Starostwie Powiatowym w Lesznie nasze Warsztaty miały możliwość wystawienia i zaprezentowania ciekawych i oryginalnych ozdób, które udekorują nasze mieszkania na Święta Bożego Narodzenia, a także niepowtarzalnych upominków dla najbliższych. Były to stroiki, artystyczne mikołaje i renifery, choinki wykonane w wielu technikach, kartki świąteczne, witraże, wyszywane i filcowane ozdoby choinkowe, smaczne pierniczki itp.

WARSZTATY MUZYCZNE

Wybrane osoby z WTZ Rydzyna uczestniczyć będą w warsztatach muzycznych, których organizatorem jest Leszczyńskie Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym.Zajęcia zaplanowano na 9 grudnia w Szkole Podstawowej nr 13 w Lesznie.Warsztaty odbywać się będą w specjalistycznych grupach: rytmicznej, tanecznej i emisji głosu.

WYJAZD DO MIEJSKIEJ GÓRKI

Dnia 5 grudnia wyjeżdżamy na 10-lecie powstania WTZ Miejskiej Górki.

WYJAZD SZKOLENIOWY DO BOSZKOWA

W ramach projektu "Rozwijamy nasze szanse" w dniach 29-30 listopada odbył się wyjazd szkoleniowy do Boszkowa.Projektem obiętych jest kilkoro podopiecznych z naszej placówki.Podczas pobytu uczestnicy mieli warsztaty fotograficzne oraz porady prawne.Zdjęcia są już dostepne w dziale galeria.

OLIMPIADA BEZ GRANIC

W tym roku Olimpiada bez granic odbędzie się 25 listopada na Hali Trapez Leszno.Naszą placówkę będzie reprezentować 20 uczestników.Zdjęcia z imprezy zostaną umieszczone w dziale Galeria.

PARAOLIMPIADA W PŁYWANIU

Dnia 23 października odbyła się Międzynarodowa Paraolimpiada w Pływaniu na Basenie Miejskim przy Szkole Podstawowej nr 7 w Lesznie.Nasze Warsztaty dzielnie reprezentowali:
-Michał N.z czasem 0:35
-Paweł B. z czasem 0:24
Brali oni udział w kategori "open" stylem dowolnym na dystansie 25m.Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali dyplomy i medale.

IV REGIONALNE ROZGRYWKI SPORTOWE

Dnia 2 października odbyły się IV Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego. Pogoda dopisała dlatego zawody mogły odbyć się na Orliku w Rydzynie.
W turnieju uczestniczyło 6 placówek:
-WTZ Rydzyna
-WTZ Rakoniewice
-WTZ Miejska Górka
-WTZ Kościan
-ŚDS Włoszakowice
-ŚDS Kąkolewo
Dla uczestników nie biorących udziału w turnieju piłkarskim przygotowano konkurencje sportowe.
Całe rozgrywki podzielone były na dwie części. W pierwszej rozgrywano mecze grupowe (każdy z każdym), natomiast w drugiej rywalizowano o miejsca na podium.
Pierwsze miejsce zajęli gospodarze turnieju – WTZ Rydzyna, drugie miejsce przypadło drużynie reprezentującą ŚDS Kąkolewo, natomiast trzecie miejsce dla WTZ Miejska Górka.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom oraz ich opiekunom za sportową i przebiegającą w miłej atmosferze rywalizację.
Zdjęcia z imprezy dostępne w dziale galeria.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO GOSTYŃ 2014

18.09.2014r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym "Spójrz na mnie inaczej" w Gostyniu.Ewa Sobczak i Hororata Beuge otrzymały wyróżnienia za swoje prace.Po akademii i występach podopiecznych ŚDS, zaproszeni goście i gospodarze spotkali się na wspólnym bankiecie.Zdjęcia można obejrzeć w dziale galeria.

TURNIEJ PIŁKARSKI

Dnia 2 października 2014r.o godz.10:00 odbędą się IV Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego.
Program rozgrywek obejmuje:
-Turniej piłkarski
Dla osób,które nie będą brały udziału w turnieju piłkarskim przewidziane są konkurencje sportowe
Impreza odbędzie sie na Orliku w Rydzynie-koło wiatraka, w razie niepogody na Hali Sportowej w Rydzynie przy ul.Jana Kazimierza 1.

TURNUS REHABILITACYJNY

We wrześniu odbędzie się 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny nad morze do Dźwirzyna.Dofinansowaniem objęci zostali uczestnicy z miasta Leszna,Rawicza i Gostynia.Miejscem pobytu będzie Ośrodek wczasowo-wypoczynkowy RYBITWA.

DZIEŃ WIATRAKA W RYDZYNIE

Dnia 30 sierpnia z okazji Dnia Wiatraka będziemy wystawiać prace wykonane przez naszych podopiecznych.Serdecznie zachęcamy do przyjścia i zakupu prac.Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w dziale galeria.

PIKNIK RODZINNY

Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w dziale galeria/imprezy.

PIKNIK RODZINNY

Zapraszamy serdecznie na Piknik Rodzinny w dniu 10.07.2014r. o godz. 16:00.Przewidujemy grilla,konkursy,kiermasz naszych prac i zebranie organizacyjno-informacyjne.Dojazd wraz z podopiecznymi we własnym zakresie.Będzie możliwość zakupu prac wykonywanych przez uczestników WTZ.

PARAOLIMPIADA GOSTYŃ i GŁOGÓW

Zdjęcia z zawodów sportowych można obejrzeć w dziale galeria.

OLIMPIADA SPORTOWA VICTORIA

Zostaliśmy zaproszeni na VI Olimpiadę sportową osób niepełnosprawnych "Victoria"przez Cichych Pracowników Krzyża.Olimpiada odbędzie się 24 czerwca na terenach zielonych przy Domu "Uzdrowienie Chorych"im.Jana Pawła II w Głogowie.
Konkurencje sportowe:
-drużynowe (bramka celności,dart,ergometr,kręgle,rzuty do kosza,hula-hop,strzelanie z łuku,tor przeszkód,mega piłkarzyki,przeciąganie liny,bieg sztafetowy
-indywidualne (boccia,szachy,tenis stołowy).
Naszą placówkę reprezentować będzie 6 uczestników.Liczymy na udany występ i medale.

DZIAŁKA

Aktualne zdjęcia naszego ogródka działkowego można zobaczyć w dziale galeria/działka.

GRILL

Dnia 10 czerwca przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbył się grill dla uczestników WTZ Rydzyna.Zdjęcia można obejrzeć w dziale galeria/imprezy.

SPARTAKIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W GOSTYNIU

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Umysłowo ,,NIE SAMI’’ wraz z Zespołem Szkół Zawodowych w Gostyniu organizuje XV Jubileuszową PonadPowiatową Spartakiadę Osób Niepełnosprawnych ,,Gostyń 2014’’.
Spartakiada odbędzie się 13.06.2014 roku o godzinie 10:00 na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gostyniu.
Naszą placówkę reprezentować będą: Ania L, Honorata, Dawid, Franek, Mateusz L, Marcin, Michał. Liczymy na udany występ i medale.

WYSTAWA NASZYCH PRAC-DNI LESZNA

Dnia 24.05 w godz. 10:00- 18:00 na rynku w Lesznie będziemy wystawiać prace wykonane przez uczestników WTZ Rydzyna. Serdecznie zachęcamy do przyjścia i zakupu prac.

15-LECIE WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ W RYDZYNIE

Zdjęcia z uroczystości są już dostępne na naszej stronie w dziale galeria.
Film z występu uczestników WTZ Rydzyna można ściągnąć klikając na napis POBIERZ FILM

Film o 15-leciu zrealizowany przez Telewizję Leszno można ściągnąć klikając na napis POBIERZ FILM

15-LECIE WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ W RYDZYNIE

Dnia 9 maja w Rydzyńskim Ośrodku Kultury odbędzie się uroczystość z okazji 15-lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie.

WIELKOPOLSKA OTWARTA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Reportaż zrealizowany przez Telewizję TVP Info Poznań można ściągnąć klikając poniżej na napis POBIERZ FILM

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 27 lutego w Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Rydzynie odbędzie się zabawa karnawałowa dla uczniów Ośrodka oraz uczestników WTZ Rydzyna.Przewidziane konkursy i nagrody za odlotowe przebrania i nie tylko....

TELEWIZJA NA WTZ-tach

Dnia 27.01 na WTZ-ty przyjechała Telewizja Poznań. Reportaż pt. "Wielkopolska otwarta dla niepełnosprawnych"- dotyczący aktywizacji zawodowej uczestników będzie można zobaczyć 8.02 oraz 15.02. o godz. 19:15 na antenie TVP Info Poznań.

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ"

WIGILIA NA WTZ-tach

Dnia 20 grudnia 2013r. o godzinie 11:00 odbędzie się Wigilia warsztatowa.
Miejsce spotkania-siedziba WTZ Pl.Zamkowy 2.

KONKURS PLASTYCZNY "MOJE MIEJSCE NA ZIEMI"

Dnia 18 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie XIX edycji konkursu plastycznego ,,Moje miejsca na ziemi’’. Cała uroczystość miała miejsce w Bibliotece Publicznej w Lesznie. Nagrody otrzymały : Honorata Beuge za wydzierankę ,,Gitary’’ i Ewa Sobczak za pracę ,,Martwa natura z jabłkami”. Prace zostały wykonane pod kierownictwem Anny Dobroń – instruktora pracowni plastycznej. Całość uświetnił występ zespołu muzycznego ze Wschowy.

KONKURS PLASTYCZNY "BOŻE NARODZENIE W MOICH OCZACH"

Dnia 17 grudnia w ROK-u w Rydzynie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Boże Narodzenie w moich oczach – Rydzyńskie Betlejem’’. Nagrodę rzeczową otrzymała Ewa Sobczak, wyróżnienie Remigiusz Marzęcki. Prace wykonano w pracowni plastycznej pod kierownictwem instruktora terapii – Anny Dobroń. Imprezę uświetnił występ „Jasełka” wychowanków OSW z Rydzyny.

ZEBRANIE Z RODZICAMI

Dnia 13 grudnia 2013r. o godzinie 13:00 odbędzie się zebranie z rodzicami/opiekunami połączone z Grupą wsparcia.Miejsce spotkania-siedziba WTZ Pl.Zamkowy 2.Obecność obowiązkowa.

WYSTAWA NASZYCH PRAC

W dniach 12-13 grudnia 2013r.w Starostwie Powiatowym w Lesznie odbędzie się wystawa prac uczestników z WTZ Rydzyna.Serdecznie zachęcamy do zakupu.

GRUPA WSPARCIA-drugie spotkanie

Dnia 21 listopada 2013r. o godzinie 16:00 odbędzie się "Grupa wsparcia" dla rodziców/opiekunów uczestników Warsztatów.Miejsce spotkania-siedziba WTZ Pl.Zamkowy 2.

GRUPA WSPARCIA-pierwsze spotkanie

Dnia 5 listopada 2013r. o godzinie 16:00 odbędzie się "Grupa wsparcia" dla rodziców/opiekunów uczestników Warsztatów.Miejsce spotkania-siedziba WTZ Pl.Zamkowy 2.

OLIMPIADA BEZ GRANIC

W tym roku Olimpiada bez granic odbędzie sie w Racocie 26 października.Na zawody pojadą tylko wyznaczone osoby.

PARAOLIMPIADA W PŁYWANIU

Dnia 24 października odbędzie się Międzynarodowa Paraolimpiada w pływaniu na Basenie Miejskim przy Szkole Podstawowej nr 7 w Lesznie.Warsztaty dzielnie reprezentują:
-Mateusz Lewandowski
-Paweł Budzyński
-Marcin Dobrzyński
-Jacek Kniażewski
Biorą oni udział w kategori open stylem dowolnym.Zdjęcia z zawodów będą umieszczone w poniedziałek.

TARGI EKONOMI SPOŁECZNEJ

Około 30 organizacji pozarządowych wzięło udział w Targach Ekonomii Społecznej, które odbyły się na leszczyńskim Rynku.
Ekonomia społeczna to taki rodzaj działalności gospodarczej, który łączy w sobie cele społeczne z ekonomicznymi. Uczestniczą w niej głównie organizacje pozarządowe działające na rzecz osób wykluczonych społecznie, spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej i inne instytucje zajmujące się integracją. Październik jest miesiącem szczególnie poświęconym ekonomii społecznej; jednym z elementów obchodów były Targi Ekonomii Społecznej, które w piątek i sobotę zorganizowało w Lesznie Centrum PISOP.
W piątek w Ratuszu odbyła się konferencja na temat teorii i praktyki ekonomii społecznej, sobotę zaś przeznaczono na część wystawienniczą. Płyta Rynku zamieniła się w centrum targowe, na którym stanęły kramy, w których swoją działalność prezentowały organizacje z regionu leszczyńskiego. Na scenie można było obejrzeć przygotowane przez nie pokazy - między innymi ratownictwa medycznego w wykonaniu członków WOPR, terapii śmiechem przez Fundację Dr Clown albo tańca wykonywanego przez grupę Salsa de Caramelos.

SZKOLENIE

W dniach 17-18 października odbędzie się szkolenie dla pracowników WTZ Rydzyna i ŚDS Kąkolewo.Tematem szkolenia będzie psychologia i psychopatologia w ŚDS i WTZ,seksualność osób niepełnosprawnych oraz trudności w pracy z osobami niepełnosprawnymi.W tych dniach uczestnicy nie przyjeżdżają na Warsztaty.

TURNUS REHABILITACYJNY W BOSZKOWIE

W dniach od 7 do 20 września odbył się turnus rehabilitacyjny dla uczestników WTZ Rydzyna z miasta Leszna.Miejscem turnusu było Boszkowo w Ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym Sadyba.
Uczestnicy mieli zapewnioną rehabilitację ruchową indywidualną oraz w grupie.Korzystali z rowerków stacjonarnych,bieżni,orbitreków, atlasu siłowego,fotela masującego wszystkie partie ciała oraz platformy wibracyjnej.Osoby ze wskazaniami do masażu miały wykonywany masaż suchy różnych części ciała.
Wszyscy brali udział w hipoterapii grupowej w Ośrodku Sadyba Kalumet-przejażdżki bryczką oraz hipoterapii indywidualnej.
Kolejną atrakcją było pływanie stateczkiem po jeziorze Dominickim.Chętni brali udział w wycieczkach pieszych i rowerowych.Wieczorami przygotowywane było ognisko i grill.Osoby nie mające przeciwwskazań mogły korzystać z jacuzzi oraz sauny fińskiej i parowej.
W weekend zorganizowana była wycieczka do Przemętu,gdzie odbywały się pokazy rycerskie.
Wszyscy wrócili zadowoleni,pełni wrażeń i przede wszystkim wypoczęci.

TURNIEJ PIŁKARSKI - WYNIKI

Wyniki III Regionalnych Rozgrywek Sportowych o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego Rydzyna 2013:
1 miejsce: WTZ Rydzyna
2 miejsce: ŚDS Kąkolewo
3 miejsce: WTZ Rakoniewice
4 miejsce: CIS Kłoda
5 miejsce: ŚDS Włoszakowice
Zdjęcia z imprezy można zobaczyć w dziale galeria.

TURNIEJ PIŁKARSKI 07.09.2013r

W turnieju weźmie udział 5 placówek:
-WTZ Rydzyna
-WTZ Rakoniewice
-ŚDS Kąkolewo
-ŚDS Włoszakowice
-CIS Kłoda
Ze względu na małą liczbę drużyn mecze rozgrywane będą systemem "każdy z każdym" (tabela).W przerwie między meczami dla chętnych odbędzie się turniej rzutów karnych.

WYNIKI KONKURSU "Promocja polskich doświadczeń z dziedziny rozwoju lokalnego 2013"

Laureatem konkursu "Promocja polskich doświadczeń z dziedziny rozwoju lokalnego", adresowanego do przedstawicieli organizacji pozarządowych i pracowników jednostek samorządu terytorialnego działających na rzecz rozwoju lokalnego, został: Zbigniew Zalesiński (członek Stowarzyszenia "Pro-Activ" w Rydzynie)
Wezmie on udział w konferencji w Kostromie i Jarosławiu w dn. 18 i 19 września 2013 r.
Celem konkursu jest promowanie w Federacji Rosyjskiej polskich doświadczeń z dziedziny rozwoju lokalnego.
Konkurs odbywa się w ramach projektu „Samorządność i obywatelskość – doświadczenie współpracy polskich i rosyjskich młodych liderów” realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji w partnerstwie z Moskiewską Szkołą Badań Politycznych.

TURNUS REHABILITACYJNY W BOSZKOWIE

Od dnia 7 do 20 września odbędzie się turnus rehabilitacyjny dla uczestników WTZ Rydzyna.Dofinansowaniem na wyjazd objęci zostali tylko uczestnicy mieszkający w Lesznie.Miejscem pobytu będzie ośrodek wczasowo-wypoczynkowy SADYBA w Boszkowie.

I WOJEWÓDZKI FESTIWAL MUZYCZNY

Informujemy, że Honorata Beuge zakwalifikowała się do finałowego występu muzycznego w Centrum Kultury "Scena to dziwna" w Gnieźnie.
Występ odbędzie się 21 września 2013r.W pierwszym etapie Honorata zajęła 8 miejsce zdobywając 27 pkt. na 40 mozliwych.Ocenione zostały:walory głosowe,muzykalność,interpretacja oraz techniczne umiejętności operowania głosem.

REGIONALNE ROZGRYWKI SPORTOWE

Dnia 7 września 2013r.o godz.10:00 odbędą się III Regionalne Rozgrywki Sportowe o Puchar Starosty Powiatu Leszczyńskiego.
Program rozgrywek obejmuje:
-Turniej piłkarski
Dla osób,które nie biorą udziału w turnieju piłkarskim przewidziane są następujące konkurencje:
-rzut piłką do kosza
-strzały na bramkę
-rzut piłką lekarską
-wyścigi rzędów
-przeciąganie liny
-rzut ringo
-slalom między pachołkami
Impreza odbędzie sie na Orliku w Rydzynie-koło wiatraka.

regulamin turnieju piłkarskiego

WYCIECZKA DO SZKLARSKIEJ PORĘBY I KARPACZA

W dniach 26-30.09.2013r.odbędzie się wycieczka do Szklarskiej Poręby i Karpacza.
Plan wycieczki:
1 Dzień 26.09.2013 (zwiedzanie Zamku Czocha w Leśnej oraz spacer w Parku Zdrojowym w Cieplicach)
2 Dzień 27.09.2013 (przejazd do Kowar, zwiedzanie Kopalni Uranu, Parku Minatur)
3 Dzień 28.09.2013 (zwiedzanie Świątyni Wang oraz spacer na Małą Kopę)
4 Dzień 29.09.2013 (przejazd do Piechowic, wejście na Zamek Chojnik,zwiedzanie Muzeum Ziemi, wodospad Szklarka)
5 Dzień 30.09.2013 (przejazd do Krzeszowa – zwiedzanie Sanktuarium, przejazd do Książa zwiedzanie Zamku i Palmiarni)
Więcej informacji wszystkim zainteresowanym udzieli Kierownik WTZ Rydzyna Adam Samol

WYJAZD DO GŁOGOWA-Wspólnota Cichych Pracowników Krzyża

Dnia 8 czerwca nasze Warsztaty wyjeżdżają na uroczystość dziękczynną za beatyfikację Założyciela Wspólnoty Ks.Prał.Luigi Novarese, która będzie połączona z 10 rocznicą otwarcia Domu "Uzdrowienie Chorych".

WYSTĘP HONORATY BEUGE "Tyle słońca w całym mieście" A.Jantar (cover)

Zapraszamy do obejrzenia filmiku z Honoratą Beuge, która wzięła udział w konkursie muzycznym
"Warsztat też śpiewa" Gniezno 2013

OLIMPIADA PRZYGODZICE 2013

Zdjęcia z zawodów sportowych można zobaczyć w naszej galerii.

I WOJEWÓDZKI FESTIWAL "WARSZTAT TEŻ ZAŚPIEWA"

Konkurs kierowany jest dla osób niepełnosprawnych utalentowanych wokalnie.Naszą placówkę będzie reprezentować Honorata Beuge w piosence "Tyle slońca w całym mieście" Anny Jantar.

regulamin konkursu

DNI LESZNA

Wyjątkowo w tym roku nasze prace będzie można kupować tylko 25 maja w godz. 10:00-18:00 (na rynku w Lesznie).W piątek i niedzielę nie będzie możliwości wystawienia swoich stoisk.

WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA "PRO-ACTIV"

Dnia 12 kwietnia o godz.14:00 w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie odbędzie się Walne zgromadzenie członków.

DODATKOWE 200 ZŁOTYCH DLA OPIEKUNÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Rząd zdecydował, że osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, czyli takie które nie podjęły lub zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym – otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie (niezależnie od dochodu i innych świadczeń). Kwota ta będzie przyznawana za okres od kwietnia do końca grudnia 2013 r.

czytaj więcej

KTO MOŻE OTRZYMAĆ SPECJALNY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY

Obowiązujący od stycznia 2013 r. specjalny zasiłek opiekuńczy to nowa forma wsparcia, która jest skierowana do osób, które nie spełniają bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

czytaj więcej